Po co nam protokół zdawczo-odbiorczy?
Protokół zdawczo-odbiorczy dokumentuje stan, w jakim znajduje się nieruchomość na dzień przekazania jej nowemu właścicielowi. W swojej treści zawiera m.in. stan liczników, liczbę wszystkich niezbędnych kluczy: od mieszkania, piwnicy, skrzynki pocztowej, garażu itp. Niekiedy wpisuje się w nim również kod umożliwiający wejście do klatki schodowej.
Oprócz tego protokół zdawczo-odbiorczy pozwala rozliczyć się za media oraz czynsz, jeśli takowy istnieje. W trakcie jego sporządzania powinno się w nim zawrzeć także wady i usterki, jakie powstały w mieszkaniu. To samo dotyczy wszelkich elementów wyposażenia, które miały się w nim znajdować, ale z różnych przyczyn ich tam nie ma.
Jakie elementy powinien zawierać protokół zdawczo-odbiorczy?
Poprawnie sporządzony protokół zdawczo-odbiorczy powinien uwzględniać takie informacje, jak:
- data i miejsce jego sporządzenia,
- dane sprzedającego oraz kupującego (imiona i nazwiska, nr pesel, numer dowodu osobistego lub innego dokumentu, jakimi obecnie dysponują obie strony, adresy i numery telefonów),
- szczegółowe informacje na temat nieruchomości (dokładny adres, numer księgi wieczystej, jeśli była założona itp.),
- stan liczników (numer licznika i jego aktualny stan),
- ilość kluczy,
- szczegółowy opis wyposażenia i stanu nieruchomości,
- informację, iż protokół sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach (jeśli w większej ilości – wpisać w ilu),
- warto dopisać, że przekazanie nieruchomości odbyło się bez zastrzeżeń i jest zgodne z wcześniejszymi ustaleniami (jeśli nie jest, to należy zanotować, co konkretnie odbiega od ustaleń),
- dokumenty, jakie są przekazywane.
Protokół wydania sporządzony według powyższego wzoru stanowi podstawę do ewentualnego dochodzenia roszczeń. Stąd też tak ważne jest, aby o nim nie zapominać.
Kogo zabezpiecza dokument, potwierdzający wydanie nieruchomości?
Przedmiotowy protokół chroni tak naprawdę obie strony umowy kupna/sprzedaży. Sprzedający może być spokojny, że kupujący nie zaskoczy go czymś, co jest sprzeczne ze stanem fatycznym nieruchomości. Z kolei dla kupującego dokument ten stanowi zabezpieczenie interesów na wypadek, gdyby dotychczasowy właściciel nie wywiązał się ze złożonego zobowiązania.
Chcąc mieć pewność co do poprawności protokołu zdawczo-odbiorczego, warto w internecie poszukać wzoru i uzupełnić go o niezbędne dane. O pomoc można również zwrócić się do rzetelnego biura nieruchomości. Nawet jeśli bezpośrednio nie uczestniczyło w transakcji, to raczej chętnie podzieli się dobrym protokołem. Choć za taką czynność można się spodziewać opłaty, to czasami lepiej jest zlecić takie zadanie osobie, która się na tym zna i dopełni wszelkich formalności.