Nowe możliwości dla Małopolan
Przez ostatnie lata w stolicy Małopolski ci, którzy chcieli we własnym zakresie wykonać remont lokalu w centrum, zyskując przy tym na stawkach czynszu, mogli skorzystać z „Programu Pomocy Lokatorom”. Nie funkcjonował on jednak idealnie.
Kwestionowano go przede wszystkim w zakresie ustalania stawki czynszu. Dodatkowo, ze względu na odmienną sytuację finansową osób biorących udział w programie, nie zawsze udawało się doprowadzić remont do końca. Konieczna okazała się modernizacja podstawowych założeń. Tak powstała najnowsza propozycja Krakowa - „Mieszkanie za remont”.
Jak i dla kogo nowy program?
Program skierowany jest do osób, które mieszkają w stolicy Małopolski i planują pobyt stały, a nie posiadają prawa własności lub współwłasności do nieruchomości położonej w mieście lub w jej okolicach. Mowa tutaj o powiecie krakowskim, proszowickim oraz wielickim.
Uczestnicy projektu w okresie trzech miesięcy przed złożeniem wniosku powinni osiągnąć dochód netto na jedną osobą wynoszący 150 proc. - 350 proc. najniższej emerytury w przypadku gospodarstwa jednoosobowego, 125 proc. - 300 proc. najniższej emerytury w gospodarstwie dwuosobowym, a wreszcie 100 proc. - 250 proc. najniższej emerytury, gdy mowa o gospodarstwie wieloosobowym.
Weryfikacji mają podlegać dochody wszystkich członków danego gospodarstwa. W ten sposób władze miasta chcą ograniczyć możliwość uczestnictwa w programie osobom, które nie byłyby w stanie przeprowadzić remontu w terminie.
Kolejnym krokiem ma być stworzenie listy wszystkich uprawnionych, którzy zostaną uszeregowani według ustalonej punktacji. Tak wyeliminowany został tzw. licytacyjny mechanizm ustalania stawki czynszu, który funkcjonował w „Programie Pomocy Lokatorom”. Miasto zapowiada, że w pierwszej edycji na liście znajdzie się nie więcej niż 50 osób. Wnioski w tej sprawie przyjmowane będą w danym roku tylko przez jeden miesiąc, a kolejne odsłony programu ogłaszane będą jedynie wtedy, gdy poprzednia lista zostanie w całości zrealizowana.
Program już wystartował
Pierwsza edycja „Mieszkania za remont” wystartowała 1 czerwca. Wnioski można składać do końca miesiąca. Wszelkie potrzebne druki dostępne są w siedzibie Wydziału Mieszkalnictwa Urzędu Miasta Krakowa, który znajduje się przy Rynku Podgórskim 1. Zainteresowani znajdą je również w Biuletynie Informacji Publicznej.
Gdy inwestor przeprowadzi remont pustostanu w ramach programu, nieruchomość wynajmowana będzie na czas nieokreślony, a stawka czynszu za 1 mkw. ma być zgodna z oceną wartości użytkowej lokalu. Ta ustalana jest odgórnie. Obecnie ceny kształtują się w przedziale od 4,90 zł/mkw. do 12,52 zł/ mkw.
Osoba, która zdecyduje się dołączyć do projektu „Mieszkanie za remont”, otrzymuje 12 miesięcy na przeprowadzenie remontu. Istnieje możliwość przedłużenia tego czasu.
Zamieszanie w Katowicach
Dotychczas program z powodzeniem funkcjonował w Katowicach, jednakna początku 2022 roku został wstrzymany. Powodem było orzeczenie nadzoru prawnego wojewody śląskiego, które unieważniło zapisy, jakie dotyczyły katowickiego „Mieszkania za remont”. Nie zgadzają się z tym władze miasta, które skierowały sprawę do sądu.