Dynamiczny wzrost cen materiałów budowlanych
Koszt budowy mieszkań i domów zależy od wielu różnorodnych czynników. Są to m.in. wykorzystane technologie, koszt materiałów budowlanych, robocizna, cena projektu budowlanego, a także sama powierzchnia budynku i standard jego wykończenia.
Obserwowany jest stopniowy wzrost ceny kosztów budowy. W głównej mierze ma to związek z rosnącymi cenami materiałów budowlanych, wzrostem kosztów zatrudnienia oraz mniejszą podażą gruntów inwestycyjnych. Wzrost cen mieszkań i domów ma również związek ze zwiększonym popytem ze strony inwestorów i konsumentów. Zaczęli oni przykładać większą wagę do warunków mieszkaniowych, co jest pobocznym efektem pandemii.
Z danych Grupy PSB Handel S.A. wynika, że ceny materiałów budowlanych w 2020 roku wzrosły średnio o 1,4 proc. w porównaniu do 2019 roku. Ostatni stosunkowo niski wzrost zanotowano w styczniu 2021 roku – o 1,8 proc. r/r. Z miesiąca na miesiąc zmiany były coraz bardziej dynamiczne. W lipcu 2021 roku zanotowano wzrost o 8,3 proc. r/r, natomiast w styczniu 2022 roku było to już 28 proc. r/r.
Styczeń 2022 roku przyniósł wzrost cen materiałów budowlanych we wszystkich grupach towarowych wskazanych przez Grupę PSB Handel S.A. Największy wzrost odnotowano w przypadku izolacji termicznych, płyt OSB oraz suchej zabudowy (odpowiednio o 68 proc., 54 proc., 54 proc. r/r). Najmniej wzrosły ceny cementu i wapnia (o 6 proc. r/r). Ze względu na wprowadzone ograniczenia dotyczące pozyskiwania zezwoleń na emisję CO₂ należy spodziewać się dalszych wzrostów cen tych materiałów.
Podobny raport przygotowało również Stowarzyszenie Wykonawców Elewacji. Wskazało ono na wzrost cen m.in. styropianu i wełny elewacyjnej. Tutaj przywołano konkretne ceny. Średnia cena 1 m sześc. styropianu wzrosła o 120 złotych, natomiast wełny elewacyjnej o 27,70 złotych (listopad 2021 roku do listopada 2020 roku).
2021 rok przyniósł duży wzrost cen szkła i stali. Rośnie również koszt zakupu drewna. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w trzech pierwszych kwartałach 2021 roku przeciętna cena sprzedaży drewna wyniosła 212,26 złotych za 1 m sześc. W analogicznym okresie 2020 roku było to 196,84 złote za 1 m sześc. Wzrost cen drewna związany jest ze spadkiem podaży drewna z Lasów Państwowych oraz wzrostem popytu ze strony sektora budowlanego i innych branż wykorzystujących drewno na dużą skalę.
Dlaczego ceny materiałów budowlanych rosną?
Tak duży wzrost cen materiałów budowlanych ma związek z ograniczeniem zamówień na materiały budowlane w 2020 roku. Gdy lockdown został odwołany, wzrosła liczba zamówień w branży budowlanej. Wzrost związany jest zatem ze zwiększonym popytem i utrudnionym importem surowców. W tym samym czasie wzrosły ceny gazu, ropy naftowej oraz energii elektrycznej.
Podwyżki cen materiałów budowlanych ostatecznie uderzają w końcowego odbiorcę. Ze względu na to, że firmy budowlane realizują długie kontrakty, pokrywają swoją marżą różnice pomiędzy ceną ofertową a obowiązującymi cenami na rynku. Wzrasta zatem koszt inwestycji, a tym samym ceny domów, mieszkań i nieruchomości komercyjnych.
Z danych portalu Kalkulatory Budowlane wynika, że kosz budowy domu do stanu deweloperskiego w styczniu br. wyniósł od ok. 342 tys. złotych netto (o pow. 100 mkw.) do ok. 470 tys. złotych netto (o pow. 195 mkw.). Tym samym odnotowano wzrost o ok. 14 proc. r/r.
Należy również zwrócić uwagę na kilkukrotną podwyżkę stóp procentowych NBP, rosnącą inflację oraz sytuację polityczną. Wszystkie te czynniki nie wpływają na stabilizację rynku mieszkaniowego. Dlatego należy spodziewać się wzrostów cen mieszkań w większości największych miast Polski.