Jak wynika z szacunków HRE Investments opartych o dane Eurostatu, a¿ 47,5 proc. Polaków w wieku miêdzy 25 a 34 lat, czyli niemal 2,6 mln osób, nadal zamieszkuje dom rodzinny. Rok wcze¶niej odsetek ten nie przekracza³ 44 proc. To o 172 tys. wiêcej ni¿ w 2019 r. Tak wysokiego odsetka doros³ych Polaków mieszkaj±cych z rodzicami jeszcze nie by³o. Jest to najwy¿szy odnotowany wynik w historii badania.
Ju¿ w 2019 r., kiedy odsetek Polaków mieszkaj±cych z rodzicami nie przekracza³ 44 proc., by³ to jeden z najwy¿szych wyników w Europie – o ok. po³owê wy¿szy ni¿ europejska ¶rednia. Wyprzedza³y nas przede wszystkim wyra¼nie biedniejsze kraje b±d¼ te, w których pó¼na wyprowadzka jest uwarunkowana obowi±zuj±cym w danym kraju modelem spo³ecznym, np. Serbia, Chorwacja, Grecja, Portugalia czy Bu³garia.
Wysoki wynik to efekt pandemii
Jak wskazano w analizie przygotowanej przez HRE Investments, tak wysoka liczba Polaków zamieszkuj±cych dom rodzinny ma swoje ¼ród³o w konsekwencjach wywo³anych pandemi± koronawirusa. Efektem jej negatywnych skutków by³y bowiem liczne decyzje doros³ych Polaków albo o powrocie do domów rodzinnych, albo o przesuniêciu momentu wyprowadzki. Niepewno¶æ zwi±zana z ryzykiem utraty dochodów, zawirowañ na rynku pracy, a tak¿e zamykania poszczególnych segmentów gospodarki w zwi±zku z obostrzeniami wywo³a³a obawy o samodzieln± przysz³o¶æ.
– Wbrew pozorom czy obiegowej opinii problem nie dotyczy³ g³ównie studentów. Dane Eurostatu sugeruj± bowiem, ¿e w ostatnim roku odsetek doros³ych Polaków, którzy mieszkali z rodzicami, najmocniej wzrós³ w gronie osób w wieku od 30 do 35 lat. Mówi±c wprost – problem najmocniej dotkn±³ trzydziestolatków. Zanotowana zmiana by³a bardzo du¿a – w poszczególnych rocznikach odsetek wzrós³ o od 9 do 17 proc. w ci±gu zaledwie roku – zauwa¿y³ Bartosz Turek, g³ówny analityk HRE Investments.
Sytuacjê poprawiæ mo¿e program kredytów bez wk³adu w³asnego
Jak wskazuje ekspert, przywo³ane dane potwierdzaj±, jak du¿e znaczenie mia³o to, ¿e w ubieg³ym roku o kredyty mieszkaniowe by³o o wiele trudniej. Szczególnie odczu³y to osoby kupuj±ce swoje pierwsze mieszkanie. M³odzi Polacy niejednokrotnie zatrudnieni s± bowiem w oparciu o tzw. umowy ¶mieciowe, a w 2020 r. banki patrzy³y na te ¼ród³a dochodu szczególnie nieprzychylnie.
W efekcie trudno¶ci w zaci±gniêciu kredytu mieszkaniowego w 2020 r. nawet 200 - 300 tys. Polaków nie mog³o sobie pozwoliæ na zakup nieruchomo¶ci i wyprowadzkê od rodziców. Sytuacja uleg³a jednak zmianie w 2021 r. Zmiana podej¶cia banków do wnioskuj±cych o kredyty spowodowa³y, ¿e do banków nap³ynê³o w br. co najmniej kilkadziesi±t tys. wniosków kredytowych, które w normalnych warunkach zosta³yby z³o¿one w poprzednim roku.
Jednak odbudowa popytu na rynku nieruchomo¶ci przyczyni³a siê te¿ do rosn±cych cen mieszkañ – nadal wiêc nie ka¿dy mo¿e sobie pozwoliæ na zakup mieszkania. Odpowiedzi± mo¿e byæ rz±dowy program gwarancji kredytowych dla osób chc±cych nabyæ nieruchomo¶æ, który ma wej¶æ w ¿ycie za pó³ roku.
– HRE Think Tank apelowa³ o wprowadzenie takiego mechanizmu od pierwszych tygodni epidemii. Powód jest prosty – kredyty bez wk³adu w³asnego mog± nawet o kilka lat skróciæ drogê do w³asnego mieszkania. A¿ tyle czasu m³odzi potrzebuj± bowiem, aby uzbieraæ niezbêdny do kredytu wk³ad w³asny – podsumowa³ Bartosz Turek.