Ministerstwo przedstawia projekt
W Ministerstwie Klimatu powstał już projekt Ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów, w której znajdują się instrumenty, pozwalające na wymuszenie realnych działań, mających na celu redukcję smogu. Zdaniem ustawodawcy, zmiany mają przyczynić się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń pochodzących z sektora komunalno-bytowego.
Zgłosić trzeba będzie nie tylko rodzaj źródła ciepła i sposób ogrzewania wody, ale również podać, jaki jest obecnie stan techniczny budynku, kiedy przeprowadzane były kontrole i jakie rodzaje pomocy publicznej pobrano, np. z tytułu termomodernizacji. Projekt ma dotyczyć nie tylko domów mieszkalnych. Objęto nim również budynki gospodarstw rolnych, urzędy, szkoły, hotele, szpitale, warsztaty, biura, magazyny, kościoły itp.
Monitorowanie pieców
Zarejestrowane na podstawie tej ustawy piece będą o wiele łatwiejsze w monitorowaniu. Z jednej strony pozwoli to ustalić, które z nich nie spełniają norm dotyczących emisji, z drugiej zaś da możliwość szybkiego dotarcia do osób biednych, których nie stać na właściwe ogrzewanie budynku mieszkalnego. Ułatwi to dotarcie z pomocą do potrzebujących.
Bardzo istotny w projekcie ustawy jest również punkt, dotyczący wydatkowania środków publicznych. Pozwoli ustalić, jak skuteczne są dotychczasowe sposoby dotowania projektów proekologicznych. Od wyniku kontroli, opartej na powyższych deklaracjach, zależeć ma przyszła polityka rządu w sprawie wymiany pieców, termoizolacji i odnawialnych źródeł energii.
Przeczytaj także: Program Czyste Powietrze – wprowadzono możliwość składania wniosków online