GUS opublikował podsumowanie okresu styczeń-czerwiec 2018. W analizowanych miesiącach, w porównaniu z analogicznym czasem 2017 r., zasób mieszkaniowy zwiększył się o 6 proc. Do użytkowania oddano bowiem 82 957 mieszkań. Choć w ujęciu ogólnym udostępniona powierzchnia wzrosła o 3,4 proc., to w przeliczeniu na średni metraż wartość ta pomniejszyła się o 2,3 mkw. Z danych wynika także, że wzrosła liczba lokali, które zaczęto budować.
Na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych powstało 32 706 lokali mieszkalnych, a ich powierzchnia użytkowa wynosiła przeciętnie 145,1 mkw. Znacznie więcej wybudowano mieszkań przeznaczonych na sprzedaż bądź wynajem – w tym przypadku wynik sięgnął 48 145 lokali. Metraże, jakie oddali do użytkowania deweloperzy, średnio liczyły 61,1 mkw.
Największą aktywność pod względem nowo wybudowanych mieszkań odnotowano w województwie mazowieckim, gdzie powstało ponad 22 proc. wszystkich nowych lokali. Kolejnymi, najlepszymi wynikami mogą pochwalić się województwa wielkopolskie i małopolskie, gdzie ich procentowy wkład w budownictwo mieszkaniowe wyniósł odpowiednio 11,2 i 10,5 proc. Najmniej nowych mieszkań wybudowano natomiast w województwach Świętokrzyskim, Lubuskim i Opolskim.
Co ciekawe, czas trwania budowy (od momentu jej rozpoczęcia, aż do chwili oddania do użytkowania) obiektów wielorodzinnych był dwukrotnie krótszy niż jednorodzinnych, a te powstawały o 3,4 miesiąca szybciej niż rok temu.