Kwiecień to, jak w swojej analizie opartej o dane GUS przedstawia HRE Investments, pierwszy w historii miesiąc, w którym statystyczna trzyosobowa rodzina wydała na utrzymanie, prowadzenie i wyposażenie mieszkania ponad tysiąc złotych.
Nadal, choć nieco wolniej, rosną opłaty za wywóz śmieci – w ciągu ostatnich 12 miesięcy zdrożały o 27,8 proc. Jak podaje Eurostat, to najszybszy wzrost w całej Europie. Z kolei cena energii elektrycznej wzrosła o blisko 10 proc., a energii cieplnej o 2,2 proc. Winowajcą są m.in. rosnące od końcówki ostatniego roku koszty emisji dwutlenku węgla – w tym czasie odnotowano podwyżki z 23-24 euro do ponad 56 euro za tonę. Postępująca odbudowa gospodarek na całym świecie niesie ze sobą wyższy popyt na surowce energetyczne, co z kolei ma wpływ na wyższe ich ceny. Jak podaje HRE Investments, na giełdach ceny węgla czy ropy są obecnie około dwukrotnie wyższe niż przed rokiem. I podkreśla jednocześnie, że statystycznie energia (ogrzewanie) odpowiada za około połowę kosztów utrzymania mieszkań w Polsce.
Rosną ceny większość usług
Wzrosty w ciągu ostatnich 12 miesięcy odnotowuje się także w zakresie cen usług związanych z domem (6,4 proc.), cen wyposażenia, jak meble czy dodatki (4,9 proc.) oraz AGD (2,6 proc.). Drożeje woda, kanalizacja oraz czynsz – podwyżki odpowiednio o 4,6, 4,4 i 3 proc. Zdrożał również opał – jego cena wzrosła o 2,6 proc.
– Jeśli komuś mało, to pojawiające się informacje o niedostatecznej ilości drewna na rynku, budzą obawy o ceny mebli w przyszłości. Wisienką na torcie są usługi związane z prowadzeniem domu lub remontami. Popyt na nie w wielu przypadkach przekracza podaż, czego skutkiem są rosnące stawki. W otoczeniu odbudowującej się gospodarki należy spodziewać się, że i wynagrodzenia malarzy, złotych rączek czy sprzątaczek mogą pójść w górę. Z dużym prawdopodobieństwem będą one rosły szybciej niż przeciętne wynagrodzenie w gospodarce – zauważa Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments, który przygotował raport.
Tanieje jedynie gaz
Jedyne spadki cen odnotowano natomiast w przypadku gazu (cena niższa o 4,3 proc. niż przed rokiem). Odrobinę, bo jedynie o 0,4 proc., spadły również ceny środków czyszczących.
Przedstawiona analiza oparta o comiesięczne raporty GUS prezentuje koszty utrzymania statystycznej polskiej rodziny, co oznacza, że czynsz za najem mieszkań uwzględniany jest w niej w niewielkim stopniu. Polacy najczęściej mieszkają bowiem we własnych nieruchomościach. Najemcami płacącymi czynsz na zasadach rynkowych jest zaledwie 4-5 proc. osób, a korzystającymi z mieszkań o obniżonych czynszach, jak np. lokale komunalne czy TBS – 11-12 proc. osób. Comiesięczne wyliczenia GUS nie uwzględniają natomiast rat kredytów mieszkaniowych.