Sprzyjające warunki do zaciągania zobowiązań w 2019 roku
Według danych opublikowanych przez GUS w 2019 roku PKB w Polsce wyniósł 4 proc. Wysokiemu poziomowi wskaźnika towarzyszył wzrost płac oraz niski poziom stóp procentowych. Czynniki te stworzyły dobre środowisko do zaciągania kredytów – zarówno konsumpcyjnych, jak i mieszkaniowych. Niewielkie spowolnienie gospodarcze zaobserwowano pod koniec 2019 roku, jednak nie przełożyło się to na spadek dynamiki wzrostu wartości zaciąganych zobowiązań.
W ubiegłym roku TSUE wydał dwa wyroki, które mają i będą miały wpływ na rynek kredytów. W portfelu kredytów prywatnych i pożyczek dominują kredyty mieszkaniowe, stanowiąc 69 proc. jego wartości (460,1 mld zł).
Kredyty mieszkaniowe w 2019 roku
Biuro Informacji Kredytowej zachowało ostrożność w prognozowaniu sprzedaży kredytów mieszkaniowych w 2019 roku. Wynikało to głównie z trudności związanych z oceną programu wsparcia mieszkalnictwa MDM. Rzeczywistość okazała się bardziej optymistyczna od prognoz.
W 2019 roku na rynku mieszkaniowym była hossa. Wskaźnik obrazujący relację zadłużenia z tytułu kredytów mieszkaniowych do wartości PKB był natomiast jeden z najniższych w Europie. Dało to przestrzeń do dalszych wzrostów.
W 2019 roku udzielono kredytów mieszkaniowych na łączną kwotę 65,02 mld zł. Tym samym odnotowano wzrost o 14,9 proc. w porównaniu do roku 2018. Sam wzrost wartości zaciąganych zobowiązań miał jednak związek ze wzrostem średniej wartości udzielanego kredytu o 10 proc. Na koniec grudnia jakość spłaty kredytów mieszkaniowych utrzymywała się na stabilnym poziomie – jedynie 0,78 proc. zobowiązań było niespłacanych w terminie.
Wysoka sprzedaż kredytów mieszkaniowych związana jest nie tylko z rosnącymi dochodami gospodarstw domowych i niskimi stopami procentowymi, ale także z ogólnym wzrostem cen nieruchomości.
Prognoza dotycząca kredytów mieszkaniowych w 2020 roku
W 2020 roku wpływ na rozwój rynku kredytów mieszkaniowych będą miały rosnące ceny nieruchomości. Coraz więcej osób traktuje zakup mieszkań jako alternatywę do inwestowania.
Specjaliści z branży dostrzegają niepewność związaną z ryzykiem spowolnienia gospodarczego oraz wzrostem stóp procentowych. 2020 rok ma być jednak nadal dobry dla rynku kredytów mieszkaniowych. Sprzedaż w tym sektorze może osiągnąć nawet 70 mld zł, stanowiąc jednocześnie najlepszy wynik w historii.
Warto także zwrócić uwagę na fakt, że obecnie ok. 75 proc. sprzedaży kredytów mieszkaniowych należy do pięciu banków działających na rynku. Zmiana polityki kredytowej jednego podmiotu może wpłynąć na ograniczenie podaży.