Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


region

»
  Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2

SUPEROFERTA
POLECANE OFERTY
POLECANE INWESTYCJE
   

Co się teraz bardziej opłaca – budowa czy kupno domu, a może zakup mieszkania?

Systematyczne podwyżki stóp procentowych, jakie miały miejsce w ubiegłym roku, nareszcie wyhamowały. Dzięki temu zdolność kredytowa Polaków zaczyna się powoli odbudowywać. Oznacza to, że wszyscy ci, którzy swoje plany mieszkaniowe odłożyli w czasie, teraz będą mogli do nich ponownie powrócić. Z tym że tu pojawia się pytanie, co będzie bardziej opłacalne – budowa czy kupno domu, a może raczej zakup mieszkania?
 

Zakup mieszkania może być za niedługo utrudniony

 
Zakup mieszkania niebawem może stać się trudniejszy. Wszystko przez to, że w ubiegłym roku deweloperzy  rozpoczęli około 40 proc. mniej inwestycji. Eksperci są zdania, że w tym roku spadek może być zbliżony. Jeśli prognozy te okażą się prawdziwe, zmniejszenie liczby inwestycji spowoduje pogorszenie sytuacji finansowej deweloperów. Niektórzy mogą sobie nie poradzić z takim kryzysem, zwłaszcza mniejsi gracze rynku nieruchomości. To z kolei będzie miało wpływ na dostępność nowych lokali dla potencjalnych nabywców. Warto też zwrócić uwagę, że przy zmniejszonej podaży trudno mówić o znaczącym spadku cen. Taki scenariusz może spowodować większe zainteresowanie zakupem domu lub jego samodzielną budową, ale pod jednym warunkiem – musi to być opłacalne.
 

Ile kosztuje budowa domu w obecnych realiach?

 
Budowa domu może się teraz dużo bardziej opłacić niż kupno mieszkania zwłaszcza wtedy, gdy posiada się już swoją działkę. Trzeba bowiem liczyć się z tym, że okres pandemii spowodował większe zainteresowanie ziemią głównie dlatego, że Polacy zaczęli migrować na wieś, oddając się pracy zdalnej na świeżym powietrzu. Nie dziwi zatem fakt, że ceny działek poszybowały w górę.
 
Planując budowę domu, ma się wpływ na ostateczny projekt, metraż oraz wybór technologii, w której zostanie on wybudowany, co będzie mieć także bezpośrednie przełożenie na finalny koszt inwestycji. Warto przy tym pamiętać, że na ostateczną cenę budowy, podobnie jak przy zakupie mieszkania, wpływ ma wiele czynników. Wiele przypadków potwierdza jednak, że budowa domu o powierzchni około 100 mkw. może być w przedziale 700-800 tys. zł (w zależności m.in. od standardu wykończenia), czyli mniej więcej tyle, co zakup średniej wielkości mieszkania w dużym mieście.
 

Budowa domu czy kupno mieszkania – na co się zdecydować?

 
Oprócz kosztów inwestycji należy rozważyć późniejsze koszty utrzymania domu i mieszkania. Prowadzenie domu i związany z tym budżet z reguły bywa wyższy niż opłaty, jakie ponosi się w związku z eksploatacją  mieszkania. Finanse w tym przypadku są niezwykle ważne, aczkolwiek należy także wziąć pod uwagę to, na jakim etapie życia znajduje się nabywca. Osoby, które poszukują spokoju i kawałka własnego ogródka, z pewnością bardziej odnajdą się, mieszkając w domu jednorodzinnym. Z kolei osoby, które są mocno związane z miastem – tam pracują, studiują i cenią sobie dostęp do wszelkich sklepów, punktów usługowych, opieki medycznej itp., powinny rozważyć zakup mieszkania bezpośrednio w dużej aglomeracji.
 
 

 


Źródło: KRN.pl,  
25.01.2023

Archiwum: 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024
kraj, dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, lubuskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, opolskie, podkarpackie, podlaskie, pomorskie, śląskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Koniec z patodeweloperką? Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapowiada zmiany
Wiadomość
Koniec z patodeweloperką? Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapowiada zmiany