Jakie znaczenie ma dla nas dom?
Tegoroczna edycja raportu opierała się przede wszystkim na roli mieszkania w czasie pandemii koronawirusa. W tym okresie stał się on nie tylko ostoją bezpieczeństwa, ale również miejscem pracy i nauki.
– Spędzając ponad 90 proc. czasu w domu, dostosowując nasze mieszkania do pracy i nauki zdalnej, uświadomiliśmy sobie, że zdrowe funkcjonowanie rodziny i dobre samopoczucie jej członków wymaga komfortowych warunków mieszkania – ocenia Prezes VELUX Polska Jacek Siwiński.
W związku z tym był to czas intensywnych remontów. 75 proc. badanych przyznało, że prace remontowe, na które zdecydowało się w ciągu ostatnich 5 lat, miały poprawić komfort życia całej rodziny. 70 proc. podkreślało znaczenie aspektów wizualnych, unowocześnienie wystroju czy sezonową zmianę dekoracji. Ważna była także kwestia obniżenie rachunków. Ciekawym zjawiskiem jest również fakt, że aż 40 proc. osób deklaruje remont lub przeprowadzkę, której motorem napędowym jest pandemia.
Jakie aspekty mieszkania są dla Polaków najważniejsze?
Z przeprowadzonych badań wynika, ze najistotniejszymi czynnikami, jakie doceniamy w domu, są jego komfort i funkcjonalność oraz koszty energii. Ich znaczenie z pewnością wzrosło w ciągu ostatniego roku, gdy dom w dużej mierze zastępował przedszkole, szkołę i biuro, a do tego stanowił miejsce odpoczynku. Ważkość tych kwestii zauważyło aż 87 proc. badanych. Na drugim miejscu, z 85 proc. poparcia znalazły się jakość powietrza oraz atrakcyjność nieruchomości, natomiast na trzecim dostęp światła dziennego i ilość terenów zielonych w okolicy. Te aspekty okazały się ważne dla 84 proc. respondentów.
Jednocześnie okazuje się, że to właśnie jakość powietrza oraz kiepskie nasłonecznienie są największym problemem polskich mieszkań.
Jak dom wpływa na nasze zdrowie?
Z raportu wynika, że coraz więcej osób docenia wpływ mieszkania na własne zdrowie. W ciągu ostatniego roku dom był dla nas ważniejszy niż dieta czy aktywność fizyczna. Znaczenie ma dla nas szczególnie spokojny, zdrowy sen w nocy, regularne wietrzenie mieszkania oraz odpowiednia ilość światła dziennego docierająca do wnętrz.
Potrzeba modernizacji i tworzenia ekologicznych budynków
Ważny jest również fakt, że coraz częściej dostrzegamy zagrożenia związane ze zbyt dużą emisją CO2 w miastach. Konieczna jest poprawa parametrów energetycznych mieszkań oraz zwiększenie ich aspektów ekologicznych.
– Oprócz renowacji istniejących budynków powinniśmy także zadbać, aby nowo powstające domy były nie tylko energooszczędne, ale również dzięki zastosowaniu ekologicznych i nowoczesnych technologii – pomagały obniżać emisje CO2 i troszczyć się o nasze środowisko – przekonuje przytaczany w raporcie Minister Klimatu i Środowiska Michał Kurtyka. – Zwiększenie odporności na zmiany klimatu jest obecnie jednym z największych wyzwań. Zadecyduje ono o naszym bezpieczeństwie i jakości życia. Ministerstwo Klimatu i Środowiska z całym przekonaniem stoi na stanowisku, że budownictwo drewniane może pomóc w realizacji tego celu – dodaje.
Firma VELUX prowadzi badania w ramach Barometru zdrowych domów już od 2015 r., przedstawiając ich wyniki w corocznym raporcie.