Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


region

»
  Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2

SUPEROFERTA
POLECANE OFERTY
POLECANE INWESTYCJE
   

22-23 listopada – konferencja PRES Polish Real Estate Summit 2022 w Zakopanem

Druga połowa 2022 r. to dla polskiego rynku nieruchomości czas wielkich niewiadomych. Po latach prosperity dla mieszkaniówki nastał trudny czas. Wszystko to za sprawą podwyżek stóp procentowych, na skutek których duża grupa potencjalnych nabywców utraciła zdolność kredytową. To z kolei wpłynęło na ilość transakcji w biurach sprzedaży deweloperów – spadek wyniósł ponad 50 proc. Na taki obrót zdarzeń deweloperzy odpowiedzieli stosowną obniżką podaży. Według danych GUS, w połowie 2022 roku liczba rozpoczynanych budów była o 24 proc. mniejsza, niż 12 miesięcy temu. Nowych mieszkań powstaje mniej także z powodu trwającej wojny w Ukrainie – gwałtowne podwyżki cen surowców energetycznych i materiałów budowlanych wywindowały ceny generalnego wykonawstwa.

Inflacja: zagrożenie czy szansa?

Drożejąca energiato również problem dla deweloperów i właścicieli obiektów biurowych. Wydawało się, że po blisko dwóch latach pandemicznych ograniczeń i częściowej pracy w domu najemcy powrócili do swoich biur na dobre. Jednak rosnące koszty eksploatacyjne mogą ich skłonić do szukania innych, bardziej ekonomicznych lokalizacji. Kolejnym problemem jest słabnąca złotówka – jako że w zdecydowanej większości przypadków czynsze biurowe są indeksowane w euro, wskutek dewaluacji polskiej waluty koszty najemców rosną nieubłaganie.
 
Na inflacji zyskują jednak deweloperzy. Mimo całej serii podwyżek stóp procentowych, ich realna wysokość przy ponad 17-procentowej inflacji pozostaje głęboko ujemna. Nieruchomości mieszkaniowe, które w ostatnich latach drożały w zależności od lokalizacji w tempie 12-16 proc. są wciąż skuteczną i atrakcyjną formą ochrony kapitału przed utratą wartości. Obecnie nawet 50-70 proc. wszystkich transakcji na rynku mieszkaniowym to zakupy gotówkowe. Szczególnym wzięciem cieszą się nieruchomości luksusowe w najbardziej prestiżowych lokalizacjach miejskich i kurortach wakacyjnych. Panuje przekonanie, że nieruchomości z naprawdę najwyższej półki są najbardziej odporne na wahanie mieszkaniowej koniunktury.

Rozmowy na szczycie – dosłownie i w przenośni

W obecnej sytuacji rynkowej stawianie długofalowych prognoz może przypominać nieco wróżenie z kryształowej kuli. Tego niełatwego zadania podejmą się jednak uczestnicy drugiej edycji konferencji PRES Polish Real Estate Summit. Event organizuje firma Nowy Adres 22-23 listopada w hotelu Nosalowy Dwór Resort & Spa w Zakopanem. Swój udział w imprezie zapowiedziało kilkuset najważniejszych graczy na naszym rynku nieruchomości. Zagoszczą tam m.in. przedstawicieli kadry zarządzającej firm deweloperskich, agencji doradczych, funduszy inwestycyjnych, organizacji branżowych, generalnych wykonawców, kancelarii prawnych, pracowni architektonicznych, producentów materiałów budowlanych, dostarczycieli usług, analityków, dziennikarzy nieruchomościowych i wielu innych.  
 
Organizator, znany choćby z takich cykli konferencyjnych jak sopockie Forum Rynku Nieruchomości, gwarantuje wysoki poziom merytoryczny. Program konferencji został tak ułożony, aby uwzględniać najbardziej palące problemy rodzimego rynku nieruchomości mieszkaniowych oraz biurowych i jednocześnie oferować optymalne rozwiązania. Na szczególną uwagę zasługuje otwierający konferencję panel, którego tematyka jest jak najbardziej na czasie. „Inflacja na rynku budowlanym, czyli z kim i jak budować, żeby w ogóle zbudować?”, to interesujący wykład, podczas którego deweloperzy, generalni wykonawcy i dystrybutorzy materiałów budowlanych będą dyskutować o tym, na jakich warunkach ich współpraca jest w ogóle możliwa. Warto też pochylić się nad panelami dyskusyjnymi o wpływie wojny na Ukrainie i napływu migrantów na nasz rynek nieruchomości oraz o atrakcyjności inwestowania w projekty typu Condo. Te ostatnie od dłuższego już czasu obecnie odbierane są jako skuteczna opcja ochrony kapitału.

Inwestowanie z INRE

Tematyka inwestowania w projekty typu Condo będzie możliwa za sprawą premierowej edycji Targów Nieruchomości Inwestycyjnych INRE. To impreza dla wszystkich inwestorów indywidualnych, którzy na rynku nieruchomości poszukują atrakcyjnych kierunków inwestycyjnych, czy choćby w celach tezauryzacyjnych. W Nosalowym Dworze będą mieli oni możliwość zapoznania się z propozycjami blisko 30 wystawców oferujących condo- i aparthotele, domy całoroczne, apartamenty inwestycyjne czy grunty pod zabudowę w kraju i za granicą m.in. na Półwyspie Iberyjskim.
 
Dodatkową korzyścią z uczestnictwa w PRES jest również możliwość skorzystania z systemu Match Maker, umożliwiającego umawianie spotkań z innymi uczestnikami konferencji w trakcie trwania wydarzenia. To skuteczne narzędzie do nawiązywania nowych kontaktów biznesowych, które nierzadko okazują się wartością samą w sobie.
Partner Wspierający konferencję, Grupa MTP, zaprasza do specjalnej strefy kibica, w której transmitowany będzie na żywo mecz Polska-Meksyk. Gorąco zapraszamy i trzymamy kciuki za Biało-Czerwonych!
 
 
 
PRES Polish Real Estate Summit, 22-23 listopada, Zakopane
Z pełnym programem konferencji można zapoznać się tu: https://www.biznesowi.pl/konferencje/pres-summit/#program
 
 
 
Partnerami Merytorycznymi konferencji są firmy: Fortech Consulting, Geodetic, FlatForFlip oraz Sander System, Partnerami Wspierającymi: Grupa MTP oraz Grupa Mo, Srebrnymi Sponsorami: Equilis i INA Management, Brązowymi Sponsorami: Nieruchomości Orange oraz Olivia Center, honorowym patronatem PRES 22 objęli: Polski Związek Firm Deweloperskich, Polska Federacja Rynku Nieruchomości, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC, Stowarzyszenie Architektów RP, Warszawskie oraz Wielkopolskie Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami oraz Związek Banków Polskich. Patroni Medialni wydarzenia to: Dziennik Gazeta Prawna, GazetaPrawna.pl, magazyn Investor Real Estate Expert, InwestycjewKurortach.pl, KGM, KRN.pl, Property Insider, agencja Tauber Promotion oraz serwisy Subiektywnie o Finansach i ZainwestujwNieruchomosci.pl. 

Źródło: KRN.pl,  
17.10.2022

Archiwum: 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024
kraj, dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, lubuskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, opolskie, podkarpackie, podlaskie, pomorskie, śląskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Mieszkanie komunalne, socjalne czy TBS – co zrobić, by dostać lokal od miasta?
Wiadomość
Mieszkanie komunalne, socjalne czy TBS – co zrobić, by dostać lokal od miasta?