Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


region

« »
  Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 1 2 3 4 5

SUPEROFERTA
POLECANE INWESTYCJE
OFERTY LUKSUSOWE
   

„Rzeczpospolita”: ranking deweloperów

Reporterzy „Rzeczpospolitej” na przełomie września i października zbadali czterdzieści pięć firm z ośmiu miast. Wybrano ośrodki miejskie będące największymi rynkami nowych mieszkań w danym regionie: Białystok, Katowice, Kraków, Łódź, Poznań, Trójmiasto, Wrocław i Warszawę. Jako że wielkość rynku nieruchomości w poszczególnych aglomeracjach jest różna, w każdym z miast brano pod uwagę liczbę firm proporcjonalną do wielkości rynku (dla przykładu, w Warszawie sklasyfikowano osiemnastu deweloperów, w mniejszych miastach – po kilku).

Jako wstępne kryterium doboru przyjęto warunek, by firma właśnie prowadziła inwestycję i można było powiedzieć o niej, że „zaistniała już w jakiś sposób na rynku”. Organizatorzy rankingu podkreślali, że dla klientów najważniejsze jest „bezpieczeństwo transakcji”. Stąd, jako kryteria oceny wyznaczono umowy proponowane przez firmy nabywcom mieszkań oraz poziom obsługi klienta. Badanie prowadzili dziennikarze „Rzeczpospolitej”, którzy pojawiali się u ocenianego dewelopera incognito, jako klienci zainteresowani kupnem nieruchomości. Zadawali oni handlowcom zawsze te same pytania, mające umożliwić ocenę poziomu obsługi klienta, a jednocześnie sprawdzające kompetencje sprzedającego. Dodatkowo brano pod uwagę możliwość ingerowania przez klienta np. w treść proponowanej umowy i czy potencjalny nabywca może dostać wzór umowy do analizy w domu. W dalszej kolejności oceniana była treść samej umowy, zwłaszcza zawarte w niej zabezpieczenia, gwarancje dla klienta oraz precyzyjność znajdujących się w niej zapisów.

W rankingu najlepiej wypadła firma CPR Inwestor z Katowic. Drugie miejsce ex aequo zajęły dwie spółki z Warszawy – Sawa Development i Skanska SA. Trzecia i czwarta lokata również przypadła stołecznym firmom deweloperskim (Asbud, Robyg – ex aequo oraz WAN SA).

W Krakowie ocenie zostało poddanych pięciu inwestorów: Activ Investment, Holding Geo, Mieszkanie i Dom, Krakowskie Konsorcjum Inwestycyjne Krakoin, Proins SA oraz TBS Wawel Service Grupa Inwestycyjna. Spośród nich najlepiej wypadły firmy Activ oraz Proins, które zajęły 9 miejsce w rankingu ogólnopolskim i jednocześnie 1 lokatę w regionie. Drugie miejsce w Małopolsce (11 w kraju) zajął Wawel Service. W dalszej kolejności uplasował się Krakoin (który znalazł się na 3 miejscu w Małopolsce i 14 w kraju) oraz Geo, Mieszkanie i Dom (4 lokata w regionie, 19 – w rankingu ogólnopolskim).

(jog)Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości” nr 23/2004,  
26.11.2004

Archiwum: 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017
kraj, dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, lubuskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, opolskie, podkarpackie, podlaskie, pomorskie, śląskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Zasady zwrotu bonifikaty udzielonej przy sprzedaży mieszkania
Wiadomość
Zasady zwrotu bonifikaty udzielonej przy sprzedaży mieszkania