Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


region

»
  Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2

SUPEROFERTA
POLECANE OFERTY
POLECANE INWESTYCJE
   

Zrównoważone budownictwo – na czym ono polega?

W jakim celu powstało zrównoważone budownictwo?

 
Na zrównoważone budownictwo składa się szereg działań, które mają na celu ograniczyć negatywny wpływ człowieka oraz budynków na środowisko. Wszystko zaczyna się więc już na etapie projektowania, co oczywiście poprzedza budowę zgodnie z zasadami ekologii. W ten sposób można wyraźne odczuć korzyści w trakcie codziennego użytkowania. Takie podejście nie tylko wynika z troski o samą naturę, ale także z chęci spełnienia potrzeb przyszłych mieszkańców. 
 
Świadomość ekologiczna Polaków cały czas bowiem rośnie, co potwierdzają ubiegłoroczne badania przeprowadzone przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Z uzyskanych danych wynika, iż aż 81 proc. ankietowych ocenia „zdecydowanie dobrze” swoją postawę ekologiczną. Wniosek, jaki z tego płynie, jest taki, że Polacy w większości są świadomi postępujących zmian klimatu. Stąd właśnie firmy deweloperskie chcąc wyróżnić się na tle konkurencji, w swojej ofercie muszą posiadać innowacyjne rozwiązania na miarę XXI wieku.
 

Czym obecnie charakteryzują się ekologiczne osiedla?

 
Budownictwo ekologiczne z roku na rok zyskuje na znaczeniu. W myśl nowych zasad powstają obiekty budowlane, które m.in. zachowują wysoki poziom ciepła przy możliwie jak najniższym zużyciu energii. Efektywność energetyczna osiedli zapewnia ulgę finansową nabywcom, gdyż wiąże się ze stosunkowo niskimi rachunkami za prąd przy jednoczesnym poszanowaniu przyrody. W tym celu wykorzystuje się przede wszystkim technologię fotowoltaiczną oraz gruntowe pompy ciepła
 
Przykładem dobrych praktyk, jakie obecnie stosują deweloperzy, są również systemy pozwalające na magazynowanie i ponowne wykorzystanie wody opadowej w częściach wspólnych. I tutaj wymienić można, chociażby ogrody deszczowe, niecki oraz stawy retencyjne. Oprócz tego zrównoważone budownictwo obejmuje również:
 
  • planowanie zieleni wewnątrz inwestycji łącznie z łąkami kwietnymi, 
  • stworzenie przyjaznego środowiska do życia i małej architektury dla zwierząt, 
  • aranżację zielonych dachów na budynkach służących do regulacji termicznej obiektów 
  • filtrowanie zanieczyszczeń 
  • oraz rozwiązania ograniczające natężenie i prędkość ruchu samochodowego.

 

- Głęboko wierzymy, że ekologiczne rozwiązania w inwestycjach mogą mieć realny wpływ na planetę. Zależy nam, aby wszystkie nowo projektowane osiedla powstawały w duchu EKO dom – EKO świat, dlatego w ich standardzie gwarantujemy m.in. panele fotowoltaiczne w częściach wspólnych, ogólnodostępne stacje ładowania samochodów elektrycznych, zbiorniki retencyjne na wodę deszczową, a także windy z odzyskiem energii. Mamy nadzieję, że ekologiczny trend na dobre wpiszę się w standardy miejskiej zabudowy i stanie się podstawą działań wszystkich deweloperów – mówi Anna Skotnicka-Ryś, Członek Zarządu, Dyrektor Działu Handlowego firmy Profbud.
 

Jakie ekologiczne rozwiązania znaleźć można w mieszkaniach?

 
Wyżej wymienione elementy to cechy, które obecnie charakteryzują współczesne budownictwo ekologiczne. Ma ono służyć nie tylko faunie i florze, ale także wpływać na komfort mieszkańców osiedla. Warto tutaj podkreślić, iż przykładów eko rozwiązań można się także doszukać wewnątrz mieszkań. Chodzi dokładnie o zainstalowanie nowoczesnych metod oszczędzania energii poprzez zakup energooszczędnych sprzętów oraz montaż oświetlenia z wykorzystaniem żarówek i lamp LED. Dodatkowym plusem dla domowników są nawiewniki antysmogowe i antyalergiczne, jakie coraz częściej pojawiają się w standardzie deweloperskim. 
 

 


Źródło: KRN.pl,  
06.04.2023

Archiwum: 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024
kraj, dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, lubuskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, opolskie, podkarpackie, podlaskie, pomorskie, śląskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Ceny „bliźniaków” spadają, a sprzedaż ani drgnie. Dlaczego?
Wiadomość
Ceny „bliźniaków” spadają, a sprzedaż ani drgnie. Dlaczego?