Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


region

« »
  Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 1 2 3 4 5

SUPEROFERTA
POLECANE OFERTY
POLECANE INWESTYCJE
   

Znamy wyniki rankingu „Gmina dobra do życia”. Najlepiej mieszka się w Ożarowie Mazowieckim

Ogłoszony 4 listopada br. ranking Serwisu Samorządowego Polskiej Agencji Prasowej „Gmina dobra do życia” jest rankingiem ogólnopolskim. Jego celem jest zbadanie jakości życia w polskich gminach i ocena stanu zaspokojenia potrzeb społecznych w kraju.

 

Ocenie podlegały różnorodne kryteria

Przy jego opracowaniu wykorzystano zbiór 48 wskaźników. Pod lupę wzięto m. in. liczbę miejsc w żłobkach i przedszkolach, dostępność obiektów sportowych, imprez, kursów oraz klubów, a także ilość zabytków i zasoby bibliotek. Przyjrzano się także, jak wyglądała frekwencja w wyborach na danym terenie, ile wypadków oraz przestępstw odnotowywano, a także jak kształtuje się saldo urodzeń i zgonów. Wśród kryteriów pojawiły się także dochody mieszkańców danej gminy, warunki pracy, a także dostępność opieki zdrowotnej i jakość edukacji. Wpływ na ostateczną ocenę miała także m.in. jakość powietrza i stopień usłonecznienia, a także dostępność zieleni i ukształtowanie terenu.

Z uwagi na fakt bardzo dużego zróżnicowania gmin, ranking podzielono na 5 typów gmin:

  1. miasta na prawach powiatu,
  2. strefy podmiejskie miast na prawach powiatu,
  3. gminy z siedzibą powiatu ziemskiego,
  4. gminy miejskie i miejsko-wiejskie z miastem pow. 5 tys. mieszkańców,
  5. gminy wiejskie i miejsko-wiejskie z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców.

Najlepiej ocenione w poszczególnych grupach zostały:

  • Na podium w kategorii miast na prawach powiatu znalazła się Warszawa, Wrocław oraz Poznań.
  • W kategorii stref podmiejskich miast na prawach powiatu trzy pierwsze miejsca przyznano Ożarowowi Mazowieckiemu, Michałowicom oraz Starym Babicom.
  • Na podium w kategorii gmin z siedzibą powiatu ziemskiego zasłużył Lublin, Nowy Tomyśl oraz Bełchatów.
  • Na trzech pierwszych miejscach w kategorii obejmującej gminy miejskie i miejsko-wiejskie z miastem pow. 5 tys. mieszkańców znalazł się Gogolin, Witkowo oraz Zbąszyń.
  • Najlepszy w kategorii gmin wiejskich i miejsko-wiejskich z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców okazał się być Kleszczów, a także Walce i Strzeleczki.

 

Aglomeracja warszawska zdominowała podium

Całe podium w rankingu ogólnopolskim zajęły gminy położone w aglomeracji warszawskiej. Na pierwszym miejscu znalazł się Ożarów Mazowiecki, zaraz za nim Michałowice, a na trzecim miejscu – Stare Babice. W raporcie szczegółowo podsumowano wyniki przeprowadzonych badań. Wyniki w kategorii dużych miast nie były dla ekspertów zaskoczeniem. Podkreślono także przykład Zielonej Góry, która uplasowała się na 33. miejscu w rankingu, przywołanej jako jedyny jak dotychczas wzorzec pożądanego połączenia gminy miejskiej i otaczającej ją wiejskiej (tzw. obwarzankowej).

Można zatem obserwować polaryzację kraju, ale granice zaborów i wpływ tzw. opóźnienia urbanizacyjnego czy wielkich przemieszczeń ludności po II wojnie światowej nie są już tak widoczne (np. w województwie warmińsko-mazurskim). Ujawniają się z kolei bariery rzeczne (brak mostów utrudniający przepływ pozytywnych bodźców z aglomeracji). Brak jest jednoznacznego wpływu dróg (autostrady i drogi ekspresowe). Na podstawie wyników można też sądzić, że przywoływany często podział na Polskę A i B ma coraz mniejsze zastosowanie – czytamy w raporcie. 

 


Źródło: KRN.pl,  
10.11.2021

Archiwum: 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024
kraj, dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, lubuskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, opolskie, podkarpackie, podlaskie, pomorskie, śląskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.