Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


region

« »
  Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30

SUPEROFERTA
POLECANE OFERTY
POLECANE INWESTYCJE
   

Zawód murarza i tynkarza może zniknąć na stałe. Co jest powodem?

Robotyzacja ma szansę zrewolucjonizować branżę budowlaną

 
Celem robotyzacji jest wykorzystanie robotów do czynności, które w normalnych okolicznościach wykonują ludzie. Choć technologia ta istnieje od dawna, to w ostatnim czasie nabiera na znaczeniu. Powodów jest co najmniej kilka. Po pierwsze roboty mogą pracować nieprzerwanie przez długi czas w przeciwieństwie do człowieka, który w ciągu dnia musi udać się, chociażby na posiłek. Przysługuje mu też prawo do urlopu, a niekiedy jest on zmuszony wziąć L4, co nigdy się nie wydarzy w przypadku robotów.
 
Po drugie, trudne warunki pracy przykładowo na wysokości lub w toksycznych pomieszczeniach ich nie dotyczą. Trzecim czynnikiem, który przemawia na korzyść robotów, jest to, że mogą przydać się tam, gdzie brakuje fachowców z danej dziedziny. Używa się ich zatem do automatyzacji powtarzalnych zadań, które tradycyjnie wykonywane byłyby ręcznie. Stąd też rozwiązanie to ma szanse wspomóc firmy budowlane, które borykają się z niedoborami siły roboczej.
 

Czy maszyna faktycznie zastąpi człowieka?

 
Braki kadrowe w branży budowlanej prowadzą do poważnych opóźnień w projektach i ryzyka utraty większej ilości zleceń. Problem ten istnieje jednak od dawna. Deficyt murarzy oraz tynkarzy tak naprawdę trwa już od 2017 r. W tej sytuacji robotyzacja może okazać się doskonałą alternatywą na zwiększenie wydajności, a tym samym na likwidację niewystarczającej liczby osób do pracy.
 
Automatyzacja prac budowlanych może być szczególnie pomocna w pracach powtarzalnych i czasochłonnych takich, jak tynkowanie, malowanie, układanie płytek czy cięcie betonu – wylicza Grzegorz Putynkowski z Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu. – Roboty mogą wykonywać te czynności szybko, dokładnie i bez przerw, co zwiększa wydajność pracy i redukuje błędy, ale przede wszystkim pozwala na realizowanie kolejnych etapów projektu mimo deficytu fachowców – zauważa.
 
Co ciekawe, na tego rodzaju roboty wcale nie trzeba czekać, ponieważ są one już dostępne. Funkcjonujący od pewnego czasu Zrobotyzowany System Tynkarski (ZST) jest dziełem polskiego centrum badawczo-rozwojowego CBRTP.
 

ZST już zautomatyzował proces tynkarski

 
W przypadku murarzy czy też tynkarzy automatyzacja przy pomocy robotów pozwoli wykonywać znacznie więcej pracy i to w krótszym czasie. Fizycznych pracowników dzięki temu będzie można przekierować na inne obszary, gdzie bezpośredni udział siły roboczej jest pilniej potrzebny lub trudno jest znaleźć wykwalifikowanych pracowników.
 
W CBRTP podjęliśmy się tego zadania. Stworzyliśmy robota, który podnosi jakość wykonywanych robót murarskich i tynkarskich, zwiększa ich powtarzalność, skraca czas realizacji i generuje wymierne oszczędności – wylicza Grzegorz Sapeta. – Dzięki zastosowaniu ZST możliwe jest zredukowanie sześcioosobowej brygady tynkarskiej i murarskiej do dwuosobowej obsługi robota tak murarskiego, jak i tynkarskiego oraz skrócenie czasu wykonania prac: murarskich o 15 proc. i tynkarskich o 10 proc. – precyzuje.
 

 


Źródło: KRN.pl,  
25.04.2023

Archiwum: 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024
kraj, dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, lubuskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, opolskie, podkarpackie, podlaskie, pomorskie, śląskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Zakup mieszkania wciąż bardziej się opłaca niż jego wynajem
Wiadomość
Zakup mieszkania wciąż bardziej się opłaca niż jego wynajem