Z informacji, jakie co miesiąc udostępnia GUS, można dowiedzieć się, jak kształtują się przeciętne wynagrodzenia w poszczególnych sektorach gospodarki. To pozwala oszacować, jak długo przedstawiciele różnych zawodów muszą pracować, aby zarobić na metr kwadratowy mieszkania w największych, polskich miastach.
Dla górnika metr kwadratowy mieszkania dostępny od ręki
Zgodnie z danymi GUS zarobki górników należą do najwyższych w kraju, stąd też zarobienie na metr kwadratowy lokalu zająłby im 27 dni. To zaledwie 2 dni krócej niż statystycznemu pracownikowi IT. Niemal dwa razy dłużej muszą natomiast pracować osoby, które zajmują się handlem hurtowym, obsługą nieruchomości, budownictwem czy przetwórstwem. Zarobki w tych sektorach gospodarki kształtują się bowiem w przedziale od około 4,4 tys. do 4,8 tys. złotych netto. Oznacza to, że zakup metra kwadratowego nowego mieszkania zajmie im od 49 do 54 dni roboczych.
O 10 dni więcej będą pracować pracownicy administracyjni, handlowcy czy też sprzedawcy mebli, ponieważ metr mieszkania od dewelopera staje się dla nich dostępny po 67 lub 68 dniach. Według GUS ich wynagrodzenia miesięczne oscylują wokół kwoty 3,5 tys. złotych netto. Warto jednak podkreślić, iż w przypadku handlowców do pensji zasadniczej doliczane są zwykle premie od sprzedaży. Dlatego całkowity poziom ich zarobków bywa na ogół wyższy.
Najniższa krajowa to najdłuższa droga do własnego m2
Dane GUS sugerują, że w przypadku pracownika hotelu lub produkcji odzieży czas potrzebny na odłożenie na metr kwadratowy nieruchomości w jednym z największych, polskich miast jest najdłuższy i zajmuje aż 81 dni roboczych. W tej grupie zawodowej przeciętne wynagrodzenia „na rękę” są na poziomie około 2,9 tys. złotych. Jeśli chodzi o młode osoby, które dopiero wkraczają na rynek pracy, przeważnie uzyskują one najniższą krajową, która obecnie wynosi niespełna 2,8 tys. zł. Oficjalne zarobki to jednak nie wszystko, gdyż na całościowe wypłaty składają się też tzw. napiwki lub prowizje. Dotyczy to zwłaszcza pracowników gastronomii oraz wspomnianych wyżej handlowców.
Warto przy tym pamiętać, że rzeczywistość bywa zgoła bardziej złożona. Trudno jest bowiem co miesiąc odłożyć każdą zarobioną złotówkę na własne cztery ściany. Prezentowane przez GUS dane dotyczące 2021 roku wskazują, że miesięczne wydatki na mieszkanie, wyżywienie, edukację, odzież itp. opiewały na ponad 1,3 tys. złotych na osobę. Oczywiście zawsze jest to kwestia indywidualna, ponieważ są też osoby znacznie bardziej oszczędne. Poza tym temat zarobków, jakie publikowane są przez GUS wśród poszczególnych zawodów i sektorów gospodarki to wartości średnie. Może się więc okazać, że większość przedstawicieli tych zawodów zarabia mniej niż prezentowana wartość, albo na odwrót – ich miesięczne pensje są dużo większe.