Coraz więcej nowych ofert pracy w branży nieruchomości
W ostatnich miesiącach zauważalny jest wzrost liczby nowych ofert pracy na rynku rekrutacyjnym w branży nieruchomości. Obserwuje się również, że wiele osób wyraża chęć zmiany miejsca zatrudnienia. Z drugiej zaś strony kandydatów, którzy aktywnie poszukują pracy w sektorze budownictwa i nieruchomości nadal jest niewielu. Ma to związek z niewielką liczbą wyspecjalizowanych pracowników, a także zwiększonym zapotrzebowaniem na pracowników w branży mieszkaniowej i magazynowej. Obecnie, aby pozyskać wartościowego pracownika, konieczne są szeroko zakrojone poszukiwania oraz przemyślane działania headhuntingowe.
Niedobór pracowników technicznych zauważalny jest na każdym szczeblu. Brakuje m.in. inżynierów, kierowników branżowych oraz kierowników projektów. Wraz z pogłębiającym się niedoborem pracowników kandydaci na poszczególne stanowiska oczekują coraz wyższych wynagrodzeń.
Branża budowlana dość dobrze poradziła sobie z kryzysem wywołanym przez pandemię. To firmy budowlane najrzadziej decydowały o zmniejszeniu liczby pracowników. Na redukcję etatów zdecydował się mniej niż jeden na dziesięć pracodawców działających w tym sektorze. Warto jednak zaznaczyć, że w branży tej powszechny jest wysoki poziom rotacji wśród zatrudnionych osób. W ostatnich 6 miesiącach miejsce pracy zmieniła 1/4 pracowników. Wiązało się to zarówno z odpływem pracowników do innych branż, jak i problemami z przyciągnięciem nowych osób na ich miejsce.
W branży nieruchomości ważne są także miękkie umiejętności
W firmach deweloperskich stale trwają nabory na stanowiska land managerów, development managerów, leasing managerów, a także handlowców. Ze względu na niewystarczającą liczbę odpowiednio wykwalifikowanych kandydatów na te stanowiska pracodawcy powinni przygotować się na pewne kompromisy. Mowa tu m.in. o wyższych stawkach wynagrodzenia, zatrudnianiu kandydatów z innych branż lub też stawianiu na mniej doświadczonych pracowników i stopniowe podnoszenie ich kompetencji niezbędnych na danym stanowisku.
Obecnie rekrutacja na stanowiska specjalistyczne oraz menadżerskie niższego szczebla zajmuje ok. jednego miesiąca. Jeżeli sprawa tyczy się wyższej kadry menadżerskiej i dyrektorskiej, na proces ten należy poświęcić ok. trzech miesięcy. W okresie pandemii procesy związane z rekrutacją uległy wydłużeniu. Ma to związek m.in. z mniejszą skłonnością wykwalifikowanych pracowników do zmiany miejsca pracy.
W obecnych czasach firmy stawiają przede wszystkim na pracowników, którzy odpowiednio radzą sobie w sytuacjach kryzysowych. Ważna jest kreatywność, umiejętność szybkiego działania, szacowania ryzyka oraz przewidywania końcowego rezultatu konkretnych działań. Nie bez znaczenia dla pracodawców jest również umiejętność zarządzania większą liczbą osób, które pracują w modelu hybrydowym lub zdalnym.
Ograniczenie rotacji pracowników do minimum
Większość przedsiębiorców zdaje sobie sprawę z niekorzystnego wpływu uszczuplania kapitału zasobów ludzkich. Z tego też względu działania niektórych firm skupiają się na ograniczeniu rotacji na stanowiskach do minimum. Podmioty konkurują ze sobą m.in. poziomem oferowanych wynagrodzeń. Wzrost inflacji jest odczuwalny dla pracowników i kandydatów, co również wiąże się z ich wyższymi oczekiwaniami co do wysokości pensji. Nie bez znaczenia jest także sama stabilność zatrudnienia. Polacy zwracają uwagę na atmosferę i komfort pracy.
Firmy, którym zależało na utrzymaniu pracowników, zweryfikowały swoje podejście do oferowanych benefitów. Pożądane są wszelkiego typu dodatki pozapłacowe, w tym m.in. prywatna opieka zdrowotna oraz karty podarunkowe do realizacji online. Niektórzy przedsiębiorcy postawili na pomoc w postaci wsparcia psychologicznego oraz dodatkowych szkoleń. Popularne stały się również platformy, które pozwalają pracownikom wspólnie z pracodawcą zdecydować, na co zostaną przeznaczone środki w bieżącym miesiącu.
W przypadku wyższych stanowisk specjalistycznych i menedżerskich kandydaci zwracają uwagę na plany strategiczne dotyczące rozwoju firmy oraz zatrudnionych pracowników. Doceniają oni również warunki pracy pomagające utrzymać work-life-balance. Wielu z nich zwraca uwagę na możliwość wykonywania części obowiązków zdalnie, a także na elastyczne godziny pracy.
Szansa na przebranżowienie
Brak wykwalifikowanych specjalistów jest szansą dla wielu osób na przebranżowienie się. Rozwój różnych segmentów rynku pobudza konieczność zmian. W ostatnim czasie zauważalny jest dynamiczny rozwój rynku magazynowego, co tylko pogłębiło deficyt specjalistów w tej branży. Zmiany zachodzą także na rynku nieruchomości handlowych i biurowych. Coraz większe zapotrzebowanie zgłaszane jest na specjalistów pracujących na stanowiskach handlowców, a także doradców klienta u deweloperów mieszkaniowych. Ma to związek m.in. z większą dynamiką sprzedaży mieszkań zagranicznym funduszom.
Przebranżowienie to często konieczność poszerzenia swoich kwalifikacji oraz zdobycia nowych umiejętności. Rynek nieruchomości zmienia się dynamicznie. Należy dopasować się do zmian związanych m.in. ze zrównoważonym rozwojem, ekologią oraz certyfikacjami budynków. W firmach deweloperskich i doradczych powstają stanowiska eksperckie, na których wymagana jest znajomość powyższych elementów.