Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


region

»
  Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4

POLECANE OFERTY
POLECANE INWESTYCJE
   

Toyota zbuduje futurystyczne miasto zasilane wodorem

Jak ogłosił szef japońskiego koncernu motoryzacyjnego Akio Toyoda, prace nad budową mają rozpocząć się już w 2021 r., a pierwsi mieszkańcy przeprowadzą się do nowoczesnego miasta w ciągu najbliższych 5 lat.

Tkane Miasto u podnóża Fudżi


Woven City (w tłumaczeniu Tkane Miasto lub Splot) swoją nazwę zawdzięcza mającej go otaczać sieci ekosystemu zasilanego głównie wodorem. Według projektu będzie ono mieć powierzchnię 26 ha i powstanie w sąsiedztwie japońskiego szczytu Fudżi. Miasto zostanie zbudowane od podstaw, według wizji duńskiego architekta Bjarke Inglesa, znanego m.in. ze stworzenia projektów odbudowanego po 11 września Word Trade Center, Google Moutain View czy duńskiego Lego House. Woven City Toyota ma stać się nowym domem dla ok. 2000 mieszkańców. Choć całkowity koszt inwestycji nie jest jeszcze znany, z pewnością będzie można go liczyć w miliardach dolarów. Według informacji udostępnionych przez Toyota Motor Corporation budowa rozpocznie się w przyszłym roku.

 

W symbiozie ze sztuczną inteligencją


Założeniem tego niecodziennego projektu jest stworzenie przestrzeni umożliwiającej testowanie najnowszych technologii i alternatywnych rozwiązań takich jak robotyka, sztuczna inteligencja, mobilność osobista czy inteligentne budynki w codziennych, rzeczywistych warunkach. Niektórzy porównują Woven City do wielkiego laboratorium, w którym badania będą trwały przez całą dobę, a mieszkańcy będą koegzystować z maszynami, zaprogramowanymi tak, by ułatwiać im życie. Oczywiście takie rozwiązania są stosowane od dawna na całym świecie (chociażby Smart Office czy coraz popularniejsza automatyka budynkowa) nigdy nie udało się jednak stworzyć aglomeracji, w której wszystkie systemy byłyby niemal w pełni zautomatyzowane.


Jak tłumaczy Akio Toyoda, takie przedsięwzięcie ma szansę stać się milowym krokiem w testowaniu i ulepszaniu najnowszej technologii.

Budowa od podstaw nowego miasta, nawet małego, jak w tym przypadku, jest niespotykaną okazją do rozwoju technologii przyszłości, w tym cyfrowych systemów zarządzania infrastrukturą. (...) Dzięki podłączeniu do Internetu ludzi, budynków i pojazdów możemy prowadzić między nimi komunikację za pomocą danych i czujników, będziemy też mogli testować sztuczną inteligencję zarówno w warunkach wirtualnych, jak i rzeczywistych – mówi szef koncernu.


Miasto ma być również w pełni ekologiczne. Oprócz wspomnianego wcześniej zasilania wodorowego, wprowadzonych zostanie kilka innych innowacji. Wszystkie budynki Woven City powstaną ze specjalnego drewna neutralnego węglowo, a na ich dachach zostaną zamontowane panele fotowoltaiczne, zapewniające dodatkowe źródło energii. Building Management System pozwoli na dopasowanie najlepszych parametrów mieszkalnych, poprawiając w ten sposób nie tylko komfort użytkowników, ale również zmniejszając koszty eksploatacji. Ponadto całe miasto ma być otoczone roślinnością naturalnie występującą na tym terenie oraz gatunkami nadającymi się do uprawy hydroponicznej (bezglebowej).
Po mieście będzie można poruszać się tylko autonomicznymi pojazdami zeroemisyjnymi. Dotyczy to zarówno samochodów osobowych, jak i dostawczych – w tym celu zapewne wykorzystana zostanie stworzona przez Toyotę technologia e-palette.

 

Kto zamieszka w utopijnej rzeczywistości


Woven City ma być pierwszym tak nowoczesnym, ekologicznym i w pełni zrównoważonym miastem na świecie. Na początku jego mieszkańcami zostaną pracownicy Toyota Motor Corporation oraz współpracujący z koncernem naukowcy i partnerzy biznesowi. Trudno dziś wyrokować, jak potoczą się dalsze losy miasta – czy życie w tak hermetycznej rzeczywistości wielu osobom kojarzącej się co najwyżej z „Łowcą Androidów” Ridleya Scotta spotka się z dużym zainteresowaniem, czy pozostanie raczej w sferze eksperymentów technologicznych? Przekonamy się za kilka lat.
 


Źródło: KRN.pl,  
08.01.2020

Archiwum: 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020
kraj, dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, lubuskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, opolskie, podkarpackie, podlaskie, pomorskie, śląskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Bezpłatna komunikacja w Krynicy
Wiadomość
Bezpłatna komunikacja w Krynicy