Jak wynika z raportu AMRON-SARFiN, opublikowanego przez Związek Banków Polskich, w tym okresie uzyskano najwyższy wynik w ilości przyznanych kredytów mieszkaniowych od czasów kryzysu ekonomicznego przypadającego na lata 2007-2009. To również o 17 proc. więcej niż w ubiegłym kwartale. Łączna kwota wszystkich udzielonych kredytów wyniosła 22 137 mld zł. Tak wysoką wartość odnotowano do tej pory po raz pierwszy. Jest to wzrost o 23 proc. względem poprzedniego kwartału oraz aż o 64 proc. względem ubiegłego roku. Wg. raportu średnia wartość kredytu mieszkaniowego to 330 000 zł. Tutaj również widoczny jest wzrost w wysokości 5,62 proc. Związane jest to z dynamicznie drożejącymi nieruchomościami, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym.
– Źródłem tak dobrej koniunktury jest zarówno ogromny wzrost popytu, jak i większa skłonność banków do udzielania kredytów, zwłaszcza wysokokwotowych, widoczna w poluzowaniu wymagań między innymi w zakresie wkładu własnego – ocenia Prezes Centrum Prawa Bankowego i Informacji dr Jacek Furga. – Z drugiej strony nowo zaciągnięte kredyty charakteryzuje coraz niższy wskaźnik LtV, czyli udział wkładu własnego. W odniesieniu do II kwartału 2020 roku udział kredytów o wskaźniku LtV wyższym od 80 proc. spadł o prawie 9 p.p., do poziomu poniżej 30 proc. – dodaje.
W obliczu wciąż niskich stóp procentowych oraz rosnącej inflacji, na zakup nieruchomości decyduje się coraz więcej osób, traktując mieszkanie jako stabilny i pewny sposób ulokowania pieniędzy oraz kapitał na przyszłość.
Jakie kredyty zaciągają Polacy?
Większość udzielonych w II kwartale 2021 r. kredytów mieszkaniowych to zobowiązania złotówkowe. Stanowiły one ponad 99 proc. ogółu.
Jak można się domyślić, najwięcej nowych kredytów udzielono w Warszawie. Stanowiły one ponad 50 proc. całości. Dla porównania, kredyty mieszkaniowe przyznane we Wrocławiu stanowiły niewiele ponad 5 proc. ogółu, w Krakowie 3,5 proc., natomiast w aglomeracji katowickiej 4 proc.
Jeśli chodzi o okres kredytowania, większość, bo prawie 67 proc. kredytów udzielonych zostało na 25-35 lat. Na drugim miejscu, z wynikiem 25,35 proc. znalazły się kredyty na 15-25 lat. Najmniej było natomiast tych powyżej 35 lat. Był to niecały procent.