Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


region

»
  Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  30 31 1 2 3 4 5

SUPEROFERTA
POLECANE OFERTY
POLECANE INWESTYCJE
   

Smart śmietniki z Ciechanowa – innowacja w segregacji odpadów

Nietypowe rozwiązania

Jak podaje PAP, nowoczesne pojemniki, które pozwalają na rozliczanie mieszkańców z właściwego sortowania śmieci, są elementem projektu Systemu Indywidualnej Segregacji Odpadów.

Na czym polega to rozwiązanie? Ogólnodostępne, wykorzystywane anonimowo, a do tego narażone na dostawanie się do środka i roznoszenie odpadków przez różnorodne zwierzęta kontenery, które znajdują się na każdym osiedlu mieszkalnym, zastąpiono innowacyjnymi instalacjami-gniazdami ELMO, w których umieszczono standardowe pojemniki. Technologia ta umożliwia zaawansowane pomiary, jest również kompatybilna z kamerami monitoringu. Dzięki temu wszystkie śmieci trafiające do pojemników są ważone, mierzone oraz katalogowane w specjalnej bazie danych.  Identyfikację umożliwia indywidualny kod znajdujący się na etykiecie, którą mieszkańcy mają obowiązek naklejać na posegregowane i odpowiednio spakowane odpady. Takie działania sprawiają, że wyrzucanie śmieci przestaje być czynnością anonimową. Do gminy trafiają informacje, jaki rodzaj oraz ilość odpadów pochodzi z konkretnych gospodarstw domowych oraz czy właściwie wywiązują się one z obowiązku segregacji.

 

Inteligentne pojemniki a sortowanie odpadów

Możliwość monitorowania ilości śmieci oraz stopnia ich segregacji przez konkretnych mieszkańców przynosi bardzo dobre skutki. Jak przyznaje prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński, motywuje to ludzi do sumiennego sortowania. Dodatkowo sieć ELMO obsługiwana jest przez aplikację mobilną, która umożliwia urzędnikom kontrolowanie ilości odpadów w poszczególnych pojemnikach oraz informowanie odpowiednich firm o koniecznej częstotliwości ich odbierania.

W jednej ze swoich wypowiedzi prezydent miasta podsumowuje:
Rozwiązanie to przyniosło nam fenomenalny efekt, ponieważ czterokrotnie wzrosła nam ilość segregowanych odpadów. Zmniejszyliśmy też liczbę pojemników na odpady zmieszane. Pilotaż na razie dotyczy ponad 300 gospodarstw domowych jednak chcemy rozwijać ten system na kolejnych osiedlach w naszym mieście.

 

Nowoczesność doceniona

Za projekt Ciechanów został nagrodzony w konkursie Serwisu Samorządowego PAP w kategorii Innowacyjny Samorząd 2020. Uroczysta gala odbyła się w warszawskiej siedzibie Ministerstwa Rozwoju. Podczas odbierania nagrody Krzysztof Kosiński zachęcał inne samorządy do zapoznania się z pilotażowym projektem. Deklarował, że chętnie podzieli ciechanowskim programem efektywnego wspierania segregacji odpadów. Wspomniał również, że zainteresowanie nim wyrazili już Amerykanie oraz Chińczycy.

 

Problemy z egzekwowaniem kar

Jedynym kłopotem, jaki na ten moment sprawia nowoczesny system, jest brak możliwości nałożenia grzywny na mieszkańców, którzy nie wywiązują się z zadeklarowanego obowiązku sortowania śmieci.

Prezydent Ciechanowa podsumowuje sytuację słowami: System póki co nie pozwala nam na wysyłanie indywidualnych kar. W świetle obowiązującego prawa, w przypadku stwierdzenia braku segregacji w zabudowie wielorodzinnej możemy zmienić deklarację dla całego bloku, a nie dla tego mieszkańca, który nie wywiązał się z selektywnej zbiórki. A więc póki co kara jest zbiorowa dla wszystkich. To jest przykład tego, że prawo nie nadąża za nowymi technologiami.

Z pewnością ma to jednak związek z niewielką popularnością projektu, który został niedawno wprowadzony w życie. Gdyby miał się on stać powszechnym, prawdopodobnie wiązałby się ze zmianami w obowiązującym prawie.  
 


Źródło: KRN.pl,  
02.03.2020

Archiwum: 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024
kraj, dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, lubuskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, opolskie, podkarpackie, podlaskie, pomorskie, śląskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

W polskich miastach pojawią się zielone dachy
Wiadomość
W polskich miastach pojawią się zielone dachy