Podwyżki to trend utrzymujący się w sektorze budowlanym od jakiegoś czasu. Można było zauważyć go od marca 2021 roku, jednak jeszcze nigdy ceny nie były tak wysokie. Najbardziej podrożała produkcja budynków.
Wzrost jest widoczny już tylko w porównaniu ze styczniem 2022 roku. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, ceny budowy budynków oraz obiektów inżynierii lądowej i wodnej podniosły się o 1,2 proc., a koszt specjalistycznych robót budowlanych o 1,1 proc. To wszystko w zaledwie trzydzieści dni!
Jest to największy wzrost w produkcji budowlano-montażowej na przestrzeni jednego miesiąca. Zwykle ceny w tym sektorze w skali miesiąca wzrastały o 0,2 lub 0,3 proc. Tymczasem od czerwca 2021 roku, tj. przez ostatnie dziewięć miesięcy poziom podwyżek cenowych wzrósł z poziomu 0,5 proc. do aż 1,2 proc. To naprawdę duży skok.
Porównując ze stanem z lutego 2021 roku, zmiana jest jeszcze bardziej widoczna. Koszt budowy budynków podrożał o 9,7 proc., obiektów inżynierii lądowej i wodnej o 9,6 proc., a za roboty budowlane specjalistyczne zapłacimy o 8,5 proc. więcej niż rok temu.
Dane GUS pokazują stałą tendencję, utrzymującą się od dłuższego czasu w produkcji budowlano-montażowej. Trudno więc spodziewać się obniżek. Bardzo prawdopodobne jest zatem, że w kolejnych miesiącach ceny w tym sektorze poszybują jeszcze wyżej. Inwestorzy muszą więc przygotować siebie oraz swoje portfele na jeszcze większe wydatki.