Używamy plików cookies i podobnych technologii, by ułatwić korzystanie z naszych portali internetowych. Brak zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczał na to zgodę.
Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


region

»
  Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4

SUPEROFERTA
POLECANE OFERTY
POLECANE INWESTYCJE
   

Receptą na kryzys mieszkaniowy przekazywanie przez deweloperów mieszkań za darmo?

10 proc. wybudowanych mieszkań przekazywanych w ręce państwa

 
Drogie czynsze za wynajem i wysokie raty kredytów hipotecznych – to rzeczywistość wielu Polaków, którzy marzą o zakupie własnego mieszkania. Nic dziwnego, że kryzys w nieruchomościach to jeden z czołowych zagadnień tegorocznej kampanii wyborczej. Politycy proponują różne scenariusze naprawcze.
 
Partia Razem chce zobligować deweloperów do przekazywania części lokali w ramach programu mieszkaniowego.
 
- Deweloper każdego przedsięwzięcia mieszkaniowego, w wyniku którego powstanie więcej niż 9 mieszkań, będzie zobowiązany do przekazania do publicznego zasobu mieszkań na wynajem 10 proc. wybudowanych przez siebie mieszkań – postulują politycy lewicy.
 
Ich zdaniem to rozwiązanie nie spowoduje wzrostu cen nieruchomości, a jedynie wywoła obniżkę kosztów ponoszonych za grunt przez firmy deweloperskie. Autorzy pomysłu opierają się jednak na niesprecyzowanej analizie, więc eksperci mają problem z oszacowaniem, w jaki sposób miałby przebiec wspomniany spadek cen.
 

Rozwiązanie zdało egzamin we Francji

 
Niewielka część deweloperów popiera rozwiązanie postulowane przez działaczy Razem. Należy do niej, chociażby ACCIONA.
 
- Uważam, że to bardzo rozsądne rozwiązanie. Państwo, zamiast tworzyć od zera krajową spółkę deweloperską poprzez wprowadzanie takich projektów, jak na przykład Mieszkanie Plus, wchodzi w partnerstwo z deweloperem – komentuje dyrektorka zarządzająca firmy w Polsce, Katarzyna Unold.
 
Jej zdaniem podobne mechanizmy sprawdziły się już w innych europejskich krajach, m.in. we Francji, dlatego mogłyby również zdać egzamin nad Wisłą.
 

Zdaniem deweloperów pomysł oddali Polaków od własnego M

 
Większość firm nie pozostawia jednak na propozycji lewicowych polityków suchej nitki.
 
- Pomysł ten jest na szczęście mało realny. Uważam, że zamiast zastanawiać się nad tym, w jaki sposób mówiąc kolokwialnie „dołożyć” deweloperom, a w konsekwencji podnieść ceny mieszkań dla zwykłego Kowalskiego, politycy powinni pomyśleć o tym, jak współpracować z deweloperami w celu tworzenia dostępnych zasobów mieszkań – przekonuje Tomasz Delowski z Tętnowski Development.
 
Program mieszkaniowy partii nazywa wprost „czystym populizmem”.
Przedstawiciel Reliance Polska, Patryk Komisarczyk podkreśla z kolei, że wprowadzenie propozycji Razem w życie wywoła jeszcze większy kryzys i ograniczy możliwości nabywcze obywateli.
 

- Program ten ma przede wszystkim przekazać osobom najbiedniejszym dach nad głową, zmniejszyć rentowność inwestycji dla deweloperów, ale niestety finalnie to przeciętny Polak zapłaci za ten „podatek” w postaci wyższej ceny za 1 mkw. nieruchomości. Już teraz widzimy, że koszt mieszkania jest na tyle wysoki, że coraz mniejszą część społeczeństwa stać na własne cztery kąty – mówi. 


Źródło: KRN.pl,  
18.07.2023

Archiwum: 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025
kraj, dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, lubuskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, opolskie, podkarpackie, podlaskie, pomorskie, śląskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Duże domy i kamienice w centrum zainteresowania flipperów
Wiadomość
Duże domy i kamienice w centrum zainteresowania flipperów