Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w czerwcu br. odnotowano najwyższy od 14 lat wzrost cen produkcji budowlano-montażowej w stosunku do miesiąca poprzedniego. Również w skali roku czerwcowy wzrost cen produkcji budowlano-montażowej był najwyższy od 2 lat.
W czerwcu br., w stosunku do maja, ceny budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej wzrosły o 0,6 proc., budowy budynków – o 0,5 proc., a specjalistycznych robót budowlanych – o 0,4 proc. Natomiast rok do roku odnotowano wzrost cen budowy budynków o 4,1 proc., budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej – o 3,8 proc., a w przypadku specjalistycznych robót budowlanych był to wzrost o 2,9 proc.
W okresie od stycznia do czerwca 2021 r., w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku, wzrosty cen kształtowały się następująco: budowa budynków podrożała o 3,3 proc., budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej – o 3 proc., a specjalistyczne roboty budowlane – o 2,3 proc.
Najbardziej zdrożała budowa budynków
Analizy GUS wskazują również, jak w latach 2020-2021, w stosunku do grudnia 2019 r., kształtują się ceny produkcji budowlano-montażowej według działów PKD. Od stycznia 2020 r. najbardziej wzrosły ceny budowy budynków (5,4 proc.). Ceny produkcji budowlano-montażowej oraz budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej wzrosły w tym czasie o odpowiednio 5,2 i 5,1 proc. Najmniejszą różnicę odnotowano w przypadku cen specjalistycznych robót budowlanych – wzrosły one bowiem o 3,9 proc.
Wskaźnik cen produkcji budowlano-montażowej jest obliczany na podstawie miesięcznej analizy cen ok. 3,5 tys. reprezentantów robót realizowanych przez ok. 400 rocznie podmiotów gospodarczych, dobranych w sposób celowy, zaliczanych do sekcji „Budownictwo" według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD 2007), charakteryzujących się min. 10 pracownikami.