Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


region

»
  Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2

SUPEROFERTA
POLECANE OFERTY
POLECANE INWESTYCJE
   

Polak potrafi! Wniosków o dodatek węglowy więcej niż mieszkańców

Przekręt doskonały, czyli jak Polacy oszukują system

Aby uzyskać większe dofinansowanie w ramach dodatku węglowego, nagle masowo zwiększyła się liczba gospodarstw domowych. Do urzędów zgłasza się coraz więcej skłóconych małżonków, usamodzielnionych dorosłych dzieci i skonfliktowanych domowników. W ten sposób Polacy chcą uzyskać wyższą kwotę dodatku, wykorzystując luki w przepisach
. Wydaje się, że to przekręt doskonały.
Pomysł jest ciekawy i w sumie, przynajmniej teoretycznie, nie do wychwycenia. Ale musi być prawdą, skoro Główny Urząd Nadzoru Budowlanego wydał oświadczenie, że wszystkie zmiany, które nie są wynikiem omyłki, będą oceniane pod kątem składania fałszywych oświadczeń – ocenia prawniczka Joanna Maj, która pracuje w Urzędzie Miejskim w Sosnowcu.
Zmiany, które zarejestrowane zostały w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, wskazywały na to, że w niektórych domach, każdy mieszkaniec miał swój własny piec.

Walka z wiatrakami

Nie czekając na systemowe rozwiązania, gminy próbowały same ograniczyć ten proceder. Rozwiązaniem miała być zmiana w zasadach obciążania opłatami za wywóz odpadów. W ten sposób osoby naciągające regulacje prawne zmuszone były do płacenia więcej. Andrzej Szmigiel z kancelarii DECISIVE Szmigiel Papros Gregorczyk podkreśla, że faktycznie naliczenie opłat za wywóz śmieci może odbywać się według gospodarstwa domowego.
W ten sposób ci, którzy wyłudzą dodatkowy dodatek na węgiel, w ostatecznym rozrachunku na tym stracą, bo wyższy będzie koszt wywozu odpadów komunalnych, wygenerowany fikcyjnie zmultiplikowanymi gospodarstwami domowymi – ocenia.
Nie wszyscy wierzą w skuteczność tego rozwiązania w dłuższej perspektywie.
Co do rozwiązania ze śmieciami, to każdy skuteczny pomysł jest dobry – mówi z uśmiechem mecenas Maj.
Przyznaje jednak, że do momentu, w którym dodatek węglowy nie zacznie obowiązywać na źródło ciepła, a nie na gospodarstwo domowe, zawsze będzie przestrzeń do nadużyć. Dariusz Szewczyk, sekretarz gminy Kalety zaznacza też, że pomysł z naliczeniem opłat za śmieci od gospodarstwa domowego wymagałby zmiany systemu, według którego są one pobierane.

Co grozi naciągaczom?

Eksperci podkreślają, że wchodzenie przez władze lokalne w grę z osobami, które wykorzystują luki w przepisach dla własnych korzyści finansowych, nie jest dobrym rozwiązaniem także z innego powodu.
Wydaje się, że powaga Państwa powinna się sprzeciwiać zabawom jednostek samorządowych z mieszkańcami poszczególnych gmin w ciuciubabkę, a sposobem na zaradzenie problemowi powinny być raczej regulacje ustawowe – wskazuje Andrzej Szmigiel.

Warto podkreślić, że za składanie fałszywych oświadczeń w sprawie źródeł ciepła, grozi odpowiedzialność karna. Wkrótce poprawkami do projektu ustawy zajmie się Sejm. Do tego czasu prawidłowość deklaracji będą sprawdzać osoby upoważnione przez gminę. 


Źródło: KRN.pl,  
05.09.2022

Archiwum: 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024
kraj, dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, lubuskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, opolskie, podkarpackie, podlaskie, pomorskie, śląskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Czy da się obniżyć rachunki za energię? Oto kilka sposobów
Wiadomość
Czy da się obniżyć rachunki za energię? Oto kilka sposobów