Obiektami popularnymi w tym roku są przede wszystkim adresy umożliwiające ograniczenie kontaktów z innymi wczasowiczami, np. domki letniskowe. Wiele kwater ma już pełne obłożenie na ten sezon. Nic dziwnego – jak podaje portal Biznes Newseria, połowa Polaków wyjeżdża w tym roku na wakacje. Co prawda 15 proc. turystów zamierza wyjechać na nie więcej niż 3 dni, jednak aż 44 proc. wczasowiczów planuje wypoczywać poza domem dłużej niż 4 dni. Jedynie 15 proc. Polaków nie planuje w tym sezonie żadnego wyjazdu w czasie letniego urlopu.
Rośnie też liczba zapytań o kwatery wakacyjne na platformie OLX, która zaprezentowała szczegółowe wyniki badań tegorocznych wakacyjnych planów Polaków. Jak podają, trwające od maja zainteresowanie obiektami noclegowymi najsilniejsze było pod koniec czerwca. Wczasowicze, w obawie przed wzmożonym zainteresowaniem rodaków turystyką krajową, nie czekają bowiem na ostatnią chwilę, nie chcąc ryzykować wyczerpania miejsc.
Wakacje w pandemii
Wielu turystów zamierza w tym sezonie zrealizować rządowe dofinansowanie wczasów – hasło „bon turystyczny” znalazło się na 5. miejscu wśród najczęściej wyszukiwanych na portalu fraz. Jak pokazało badanie IMAS International dla KRD („Turystyczne plany Polaków w pandemii”), dofinansowanie urlopu jest czynnikiem warunkującym spędzenie wakacji w kraju dla aż 17 proc. Polaków. Do czerwca aktywowano blisko 1,8 mln bonów turystycznych. Łącznie w ramach rządowego programu dofinansowania wczasów wykorzystano jak dotąd 440 mln zł. Natomiast nadal nie zrealizowano bonów o łącznej wartości 900 mln zł.
Już od kilku lat często wyszukiwane są frazy „domek letniskowy”, „domek nad jeziorem” i „apartament”. Jednak w tym roku cieszą się one szczególną popularnością, co może wynikać z obawy przed spędzaniem wczasów w większych grupach oraz chęcią odizolowania się od dużych skupisk ludzi ze względów bezpieczeństwa w trakcie pandemii. Jednak 27 proc. Polaków nadal jeszcze nie ma sprecyzowanych planów na urlop.
Polacy najchętniej jeżdżą nad morze
W tym sezonie najpopularniejszym kierunkiem wczasowiczów jest Gdańsk. Nie dziwi więc, że to właśnie województwo pomorskie proponuje aktualnie najwięcej ofert noclegowych (ponad 7,5 tys.). Drugie miejsce pod tym względem dzierży województwo zachodniopomorskie (5,2 tys. ofert noclegowych). Podium zamyka Małopolska oferując blisko 4 tys. propozycji noclegowych.