Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


region

»
  Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  30 31 1 2 3 4 5

SUPEROFERTA
POLECANE OFERTY
POLECANE INWESTYCJE
   

Nieruchomości kupionej na Kredyt hipoteczny 2 proc. nie będziesz mógł sprzedać! Na tym nie koniec ograniczeń

Czy Kredyt hipoteczny 2 proc. zezwala na wynajem nieruchomości?

 
Bezpieczny Kredyt 2 proc. nie tylko umożliwia nabycie mieszkania, ale również oferuje dopłaty na jego spłatę pochodzące z budżetu państwa. Obecnie tego rodzaju finansowanie stało się nawet łatwiejsze niż uzyskanie zwykłego kredytu, a wszystko to za sprawą wprowadzonych zmian do tzw. rekomendacji S. A do kogo skierowany jest program? 
 
– Rozwiązania określone w programie Pierwsze Mieszkanie skierowane są do osób, które planują nabyć lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny albo jego budowę, celem zaspokojenia własnej potrzeby mieszkaniowej – podkreśla Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
 
Chcąc przystąpić do programu, kredytobiorca musi liczyć się z pewnymi ograniczeniami, które dotyczą m.in. późniejszego wynajmu zakupionego mieszkania
Nieruchomość nabytą za Bezpieczny Kredyt 2 proc. oczywiście będzie można komuś wynająć lub użyczyć, licząc się z następującymi konsekwencjami:
 
  • wraz z ostatnim dniem miesiąca, w którym doszło do jednej z powyższych czynności, prawo do dopłat wygasa,
  • jakiekolwiek dopłaty wypłacone po tej dacie będą musiały zostać zwrócone z powrotem do banku.
 
Warto przy tym pamiętać, że nie ma konieczności zwracania dopłat przyznanych, zanim nastąpił stosunek najmu. Ponadto po ustaniu dopłat w ramach wspomnianego programu kredytobiorca będzie mógł wynająć nieruchomość bez żadnych konsekwencji.
 

Kiedy można sprzedać nieruchomość kupioną za Bezpieczny Kredyt 2 proc.?

 
Zasady sprzedaży mieszkania nabytego za Bezpieczny Kredyt 2 proc. są takie same, jak przy jego wynajmie. W związku z powyższym sprzedaż mieszkania czy też domu przed upływem 10 lat skutkuje utratą dopłat z końcem miesiąca, w którym doszło do transakcji. 
 
Niemniej jednak w okresie przysługiwania dopłat można:
 
  • włączyć do majątku wspólnego nieruchomość nabytą przez jedno ze współmałżonków,
  • odsprzedać nieruchomość drugiemu kredytobiorcy pod warunkiem, że kredyt został zaciągnięty przez parę.
 

Czy da się prowadzić działalność gospodarczą w nieruchomości z programu Pierwsze Mieszkanie?

 
Co do zasady program Pierwsze Mieszkanie nie zabrania prowadzenia działalności gospodarczej w nieruchomości, którą nabyło się za środki z Bezpieczny Kredyt 2 proc.  Z tym że jeśli ma to miejsce w okresie przysługiwania dopłat (pierwsze 10 lat), wówczas zostaną one wstrzymane. Kolejna kwestia jest taka, że kredytobiorca nie może prowadzić działalności w lokalu w okresie, w którym korzysta z tzw. gwarancji BGK. Mowa tu o gwarancji, jaka zastępuje całość lub część wkładu własnego, z której można skorzystać zarówno w programie Pierwsze Mieszkanie, jak i Mieszkanie bez wkładu własnego.
 
– Działalność gospodarcza nie może być wykonywana w nieruchomości kredytowanej bezpiecznym kredytem 2 proc. do czasu spłaty udzielonej gwarancji BGK (jeśli taka została udzielona) – informuje MRiT.
 
Aby nie utracić dopłat w nabytym lokalu, trzeba prowadzić w nim gospodarstwo domowe. Oznacza to, że należy się do niego wprowadzić w ciągu 24 miesięcy od dnia:
 
  • zakupu za Bezpieczny Kredyt prawa własności lokalu lub spółdzielczego prawa do lokalu,
  • zgłoszenia zakończenia budowy domu finansowanego tym kredytem.
 
Co ważne, mieszkanie lub dom mogą być nieużywane przez pewien czas, ale jeśli trwa to dłużej niż 12 miesięcy, prawo do dopłat przepada. Wcześniej przyznanych środków nie trzeba już zwracać, aczkolwiek zwrotowi będą podlegać kwoty wypłacone po stwierdzeniu utraty prawa do ich uzyskiwania.
 

 


Źródło: KRN.pl,  
28.06.2023

Archiwum: 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024
kraj, dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, lubuskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, opolskie, podkarpackie, podlaskie, pomorskie, śląskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Wynajmowanie mieszkań Ukraińcom coraz bardziej ryzykowne?
Wiadomość
Wynajmowanie mieszkań Ukraińcom coraz bardziej ryzykowne?