Czy Polacy są szczęśliwi w swoich miastach?
Na przełomie 2021 i 2022 roku, od września do lutego zapytano ponad 36 tys. Polaków, czy czują się szczęśliwi w mieście, w którym żyją. Swoją ocenę wyrazić mogli oni w pięciostopniowej skali.
— Celem badania było zrozumienie, co wpływa na subiektywne poczucie szczęścia w mieście i najbliższej okolicy. Dlatego poza ogólnym wskazaniem poziomu szczęścia respondenci podawali też, jakie elementy oddziałują na niego pozytywnie, a jakie negatywnie — tłumaczą pomysłodawcy badania.
Wyniki pokazują, że ponad 57 proc. mieszkańców naszego kraju jest szczęśliwa w miejscu, w którym mieszka. Na pozytywną ocenę wpływają różne aspekty, wśród których ankietowani najczęściej wskazywali bezpośredni dostęp do sklepów, parków, rozrywek oraz różnorakich form relaksu czy dobrą komunikację miejską. Dla Polaków ważne jest także poczucie bezpieczeństwa.
Pomorze zdecydowanie przoduje w rankingu
Jako miasto, w którym mieszkańcy czują się najszczęśliwsi, wskazano Gdynię. Jej średnia ocena wyniosła 4,03, a za najważniejsze czynniki wzmacniające pozytywną opinię o tym mieście ankietowani wskazali komunikację miejską, łatwy dojazd w różne rejony, dostęp do sklepów oraz środowisko naturalne. Co ciekawe, pomimo pierwszego miejsca w rankingu Gdynia otrzymała najgorsze noty w kategorii „koszty życia”.
Trójmiasto sprawia, że jego mieszkańcy czują się najszczęśliwszymi w kraju. Na drugim miejscu znalazł się bowiem Gdańsk ze średnią oceną 3,96. Osoby, które tam żyją, najbardziej cenią sobie środowisko naturalne oraz dostęp do rozrywki i atrakcji kulturalnych. Na te aspekty, jako wpływające na poziom szczęścia, wskazało aż 37 proc. Nie powinno zatem dziwić, że to bałtyckie miasto znalazło się ostatnio na 10. miejscu w tegorocznym rankingu najbardziej niedocenianych, a wartych odwiedzenia miejsc w Europie, stworzonym przez magazyn Conde Nast. Traveller.
Zaraz za stolicą województwa pomorskiego z wynikiem 3,95 uplasowała się Zielona Góra. Pierwszą dziesiątkę zamyka Kraków. Jego domeną jest dostęp do rozrywki i atrakcji kulturalnych. Ceni to aż 43 proc. ankietowanych ze stolicy Małopolski.
Najbardziej „nieszczęśliwie” miasta w kraju
Nie każde miejsce w Polsce sprawia, że mieszkańcy czują się naprawdę szczęśliwi. Prawie 21 proc. badanych ocenia nisko swój poziom zadowolenia z życia w miejscu, w którym mieszka na co dzień.Liderem tego niechlubnego zestawienia jest Częstochowa. Średnia ocena tego miasta to zaledwie 2,81. Drugim najgorzej ocenianym miejscem do życia w Polsce jest Kalisz. Pierwszą trójkę zamyka Ruda Śląska z poziomem szczęścia wynoszącym 3,15.
Kolejne miasta w zestawieniu tych, w których według Polaków żyje się najgorzej to m.in. Kielce, Nowy Sącz, Sosnowiec czy Tarnów.Ankietowani najbardziej narzekali na stan środowiska, zbyt mały dostęp do opieki zdrowotnej czy źle działającą komunikację miejską. Największą przeszkodą do szczęścia okazały się jednak finanse.