4 Design Days to największe w tej części Europy wydarzenie branży nieruchomości, architektury, wnętrz oraz wzornictwa. Organizatorem tego wydarzenia – od pierwszej edycji w 2016 roku – jest Grupa PTWP, wydawca branżowych pism i portali.
Nagrody potwierdzeniem wysokie jakości polskiej architektury
Konkurs Property Design Awards 2022 wyłonił najlepsze projekty komercyjne oraz publiczne w Polsce, które zostały oddane do użytkowania do końca 2021 roku.
Statuetki wręczone w ramach konkursu potwierdzają wysoką jakość polskiej architektury, a także determinację ich twórców. Zaczynając na deweloperach, przez architektów, aż po wykonawców. Ostatnie miesiące były czasem ogromnych wyzwań w związku z ograniczeniami z powodu pandemii koronawirusa. Po raz pierwszy w historii konkursu nie przyznano nagród w kategorii centrum handlowe. Miało to związek z tym, że niewiele było inwestycji, które spełniały kryteria konkursu. Również miało to związek z pandemią i jej skutkami dla handlu.
Laureaci konkursu Property Design Awards 2022
Nagrody Property Design Awards 2022 przyznano w 8 kategoriach. Zwycięzcy zostali wybrani na podstawie głosów jury oraz czytelników portalu Propertydesign.
- W kategorii Bryła: Hotel zwycięzcą została Cukrownia Żnin. Jest to projekt, który zakładał rewitalizację miejsca, przywrócenie funkcjonowania nieużywanego obiektu. Niegdyś było to miejsce znaczące dla mieszkańców tej części Żnina. Dawna cukrownia zyskała nowe funkcje. Budynek spełnia współczesne normy budowlane i przepisy, a jego forma pozostała niezmieniona.
- W klasyfikacji Bryła: Biurowiec pierwsze miejsce przypadło Cavatina Hall w Bielsku-Białej. Inwestycja ta łączy w sobie funkcję biurową oraz kulturalną. Obiekt oferuje swoim najemcom pierwszą w regionie powierzchnię biurową klasy A. Powstaje tutaj również sala koncertowa spełniająca najwyższe standardy akustyczne – wraz ze studiem nagrań. Projekt ten pomógł w rewitalizacji jednej z głównych ulic miasta. Utworzono m.in. reprezentatywny deptak. Cavatina Hall wzbogaca infrastrukturę Bielsko-Białej, oferując mieszkańcom nowe funkcje.
- W kategorii Bryła: Obiekty Publiczne doceniono Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Bryła budynku składa się z 11 segmentów (6 otwartych, 5 zamkniętych). Dramaturgii obiektu nadają liczne pęknięcia. Kolejne elementy ulegają stopniowemu rozpadowi, co ma symbolizować eskalację wojennych represji wobec mieszkańców wsi. Jest to architektoniczny pomnik pamięci projektu Nizio Design International. Mauzoleum stało się symbolem pacyfikacji dokonanych zarówno w Michniowie, jak i innych polskich wsiach podczas II wojny światowej.
- W klasyfikacji Bryła: Przestrzeń Publiczna wyróżniono Most Europejski na Odrze w Siekierkach. Projekt ten stanowi adaptację zabytkowego mostu kolejowego, na którym obecnie odbywa się ruch pieszo-rowerowy. Jest to wyjątkowy teren nad rozlewiskiem Odry w Cedyńskim Parku Krajobrazowym i obszarze Natura 2000. Jego formę zaprojektował Mirosława Nizio – łącząc współczesną i historyczną architekturę.
- W kategorii Design – Wnętrza: Hotel nagroda przypadła ponownie Cukrowni Żnin. Niegdyś było to miejsce pracy, obecnie pełni inne funkcje, z których korzystają m.in. mieszkańcy. Za projekt wnętrz odpowiedzialna była pracownia MIXD i Mili Młodzi Ludzie.
- W klasyfikacji Design – Wnętrza: Biuro zwycięzcą została nowa siedziba Echo Investment w Warszawie. Z ten projekt odpowiedzialna jest pracownia MIXD. Bezpośrednio nawiązuje on do działalności dewelopera, branży deweloperskiej, a także architektury, urbanistyki i wzornictwa. Inspiracją dla stworzenia tego projektu był film „Incepcja” w reżyserii Christophera Nolana.
- W kategorii Design – Wnętrza: Obiekty Publiczne pierwsze miejsce przyznano przestrzeni użytkowej w Filharmonii Opolskiej. W tym przypadku inwestycja zakładała modernizację m.in. pokoi gościnnych dla muzyków, toalet dla publiczności, pokoju dla matki z dzieckiem, a także klubokawiarni. Pomieszczenia odremontowano, stawiając na zdecydowane barwy. Jednocześnie zachowano prostotę form. Wykonano m.in. antresolę, co pozwoliło uzyskać dwupoziomowe „apartamenty” z miejscem noclegowym na górze i wypoczynkowym na dole.
- W klasyfikacji Design – Wnętrza: Przestrzeń Handlowo-Usługowa wyróżniono przestrzeń restauracyjną Food Hall w Browarach Wiślanych. Inwestycja ta została zrealizowana w dawnych magazynach oraz piwnicach browarów Haberbusch i Schiele. Były one oryginalnie połączone z budynkiem warzelni. To jedne z niewielu historycznych zabudowań, które zachowały się do czasów współczesnych. Przetrwał m.in. amfiladowy układ wnętrz, arkady oraz materiał budowlany – cegła ceramiczna. Aranżacje wykorzystują m.in. lite drewno, akcenty industrialne, różnokolorową stal oraz szkło zbrojeniowe.
Nagrody specjalne Propertydesign również przyznane
Podczas gali przyznano także nagrody specjalne portalu Propertydesign. W ten sposób docenione są inwestycje, które poddano rewitalizacji. Są to przede wszystkim projekty, których nie mogli doczekać się mieszkańcy Warszawy oraz które znajdują się w top miejscach odwiedzanych przez turystów.
Pierwsza nagroda trafiła do Fabryki Norblina w Warszawie. Jest to wielofunkcyjny kompleks z największą w stolicy strefą gastronomiczną. Znajduje się tu również BioBazar, kino oraz Muzeum Fabryki Norblina.
Druga statuetka trafiła do Browarów Warszawskich. Jest to innowacyjny projekt, który łączy w sobie biura, doskonałą kuchnię, kulturę oraz rozrywkę.