Używamy plików cookies i podobnych technologii, by ułatwić korzystanie z naszych portali internetowych. Brak zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczał na to zgodę.
Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


region

»
  Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4

SUPEROFERTA
POLECANE OFERTY
POLECANE INWESTYCJE
   

Mieszkać obok, w zgodzie z sąsiadem – projekty domów do zabudowy bliźniaczej.

Dom przy Amarantowej 16 – dwulokalowy

Zalety i wady bliźniaków

 

Bliźniaki oferują szereg korzyści. Przede wszystkim są tańsze w budowie i eksploatacji niż domy wolnostojące, ze względu na mniejszą powierzchnię zabudowy i wspólną ścianę działową. Zajmują też mniej miejsca, co czyni je idealnym rozwiązaniem na wąskich działkach. Dodatkowo, obecność sąsiada zwiększa poczucie bezpieczeństwa i stwarza możliwość wzajemnej pomocy. Niektóre remonty, np. dachu, można również wykonywać wspólnie, co obniża koszty.

 

Niestety, bliźniaki mają też swoje wady. Źle wyizolowana ściana może powodować słyszalność dźwięków z domu sąsiada, co negatywnie wpływa na komfort życia. Bliskość może również prowadzić do konfliktów z sąsiadami, a okna usytuowane zbyt blisko siebie ograniczają prywatność. Dobrze przemyślane pod względem funkcjonalności projekty domów, powinny uwzględniać słabe punkty mieszkania w bliźniaku i odpowiednio je minimalizować.

 

Jak zminimalizować wady bliźniaków?

 

Istnieje kilka sposobów na zminimalizowanie wad bliźniaków. Kluczową kwestią jest odpowiednia izolacja ściany dzielącej domy. Powinna być ona wykonana z ciężkich materiałów (np. silikaty) i mieć dobrą izolację akustyczną. Układ okien również ma znaczenie. Okna w strefie dziennej lepiej umieścić w ścianach bocznych, a nie tylnej, aby uniknąć usytuowania tarasu i strefy przydomowego ogródka zbyt blisko okien sąsiada. Dodatkowo, pomieszczenia pomocnicze i garaż warto ulokować przy ścianie sąsiadującej z sąsiadem. Domy jednorodzinne dwulokalowe oraz projekty domów do zabudowy bliźniaczej to z reguły niewielkie budynki i nie zawsze posiadają garaż. Warto jednak wybierać takie propozycje, które zawierają pomieszczenie umożliwiające rozdzielenie obu domów dodatkowym buforem izolującym akustycznie.

Najważniejsze jednak dla komfortowego życia w bliźniaku są dobre relacje z sąsiadem. O to możemy zadbać sami. Pielęgnuj poprawne, oparte na wzajemnym szacunku kontakty, dbaj o ciszę i prywatność, a wspólne życie w zabudowie bliźniaczej będzie przyjemne i pozbawione większych problemów.

 

Dom przy Amarantowej 10 – projekt domu do zabudowy bliźniaczej

Bliźniak - dla kogo jest dobry?

 

Bliźniak to dobry wybór dla osób ceniących oszczędności i szukających domu na mniejszej działce. Docenią go również ci, którzy preferują obecność sąsiada i są gotowi na pewne kompromisy w kwestii prywatności. Ważne jest jednak, wybierając projekty domów bliźniaczych, aby przed podjęciem decyzji, dokładnie rozważyć jego wady i zalety, a także wziąć pod uwagę czynniki takie jak styl życia i oczekiwania przyszłych mieszkańców.

Pamiętajmy, że bliźniaki to specyficzny typ zabudowy, który wymaga od swoich mieszkańców wzajemnego szacunku i dbałości o komfort akustyczny. Dobrze zaplanowana konstrukcja, życzliwe relacje z sąsiadem i rozsądne kompromisy pozwolą cieszyć się zaletami tego typu domów, minimalizując jednocześnie ich wady.


Źródło: Materiał zewnętrzny,  
11.07.2024

Archiwum: 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025
kraj, dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, lubuskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, opolskie, podkarpackie, podlaskie, pomorskie, śląskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Ogrodowy niezbędnik – sprawdź, czego nie może w nim zabraknąć!
Wiadomość
Ogrodowy niezbędnik – sprawdź, czego nie może w nim zabraknąć!