Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


region

»
  Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2

SUPEROFERTA
POLECANE OFERTY
POLECANE INWESTYCJE
   

Koniec z brakiem transparentności w mieszkaniówce. Rząd pracuje już nad portalem z cenami nieruchomości

W połowie przyszłego roku rusza Portal Cen Mieszkań

 
Portal Cen Mieszkań powstaje z myślą o osobach pragnących kupić bądź sprzedać mieszkanie lub dom jednorodzinny. Prawdopodobna data wejścia w życie nowego projektu przypada na połowę przyszłego roku.
 
- Rada Ministrów przyjęła dziś przepisy, dzięki którym powstanie dostępny dla wszystkich Portal Cen Mieszkań. Znajdą się w nim statystyki dotyczące cen transakcyjnych mieszkań i domów jednorodzinnych w różnych regionach kraju. Portal Cen Mieszkań będzie prowadzony przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) – podano w oficjalnym komunikacie resortu 10 lipca br.

Wszelkie informacje, jakie są niezbędne, aby uzyskać szacunkową wycenę nieruchomości, pozyskiwane będą od Krajowej Administracji Skarbowej, która gromadzi dane pochodzące z aktów notarialnych dokumentujących transakcje.

- Portal Cen Mieszkań to kolejny element naszych działań uzdrawiających rynek mieszkaniowy. Chcemy skończyć z brakiem transparentności na rynku nieruchomości. Każda osoba zainteresowana kupnem mieszania lub domu będzie miała dostęp do danych statystycznych o cenach transakcyjnych na rynku mieszkaniowym. Mówimy zarówno o rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Dostęp do wiarygodnej i aktualnej informacji z rynku to większa przejrzystość cen, ułatwienie w podejmowaniu decyzji zakupowych oraz ochrona przed działaniami spekulacyjnymi – powiedział cytowany w komunikacie minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
 

Portal Cen Mieszkań ma być wiarygodnym źródłem

 
Jak podaje szef MRiT dane, jakie znajdą się w nowym narzędziu do wyceny nieruchomości, z całą pewnością będą bardziej wiarygodne aniżeli te, które są prezentowane przykładowo przez komercyjne portale z ogłoszeniami wystawionymi na sprzedaż. Te zazwyczaj dotyczą wyłącznie cen ofertowych, a nie transakcyjnych, co sprawia niekiedy dużą różnicę.

Resort przekonuje, że osoby noszące się z zamiarem zakupu mieszkania lub domu będą mogły sprawdzić, jak w danym okresie kształtują się średnie ceny transakcyjne nieruchomości, którymi będą oni zainteresowani. Wycena opracowywana zostanie w oparciu o wybrane przez siebie parametry takie, jak rodzaj nieruchomości, wielkość powierzchni użytkowej, liczba pokoi, kondygnacja, itp. Kryteria te oczywiście będą dostępne do weryfikacji w poszczególnych województwach, powiatach, miejscowościach, a nawet uwzględniając konkretne dzielnice.
 

To skarbówka poda dane z rynku wtórnego nieruchomości

 
Dane, jakie zostaną umieszczone w Portalu Cen Mieszkań, częściowo będą pobierane z prowadzonej już przez UFG Ewidencji Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. Natomiast uzupełnienie stanowić będą informacje, jakie bezpośrednio przekażą podmioty profesjonalnie działające na rynku mieszkaniowym. Mowa tu m.in. o deweloperach.
 
W przypadku rynku wtórnego informacji w zakresie aktualnych cen transakcyjnych udzieli Krajowa Administracja Skarbowa. Z racji tego, że gromadzi ona wszelkie akty notarialne dokumentujące przeprowadzone transakcje sprzedaży bądź zakupu mieszkania, dane również będą jak najbardziej prawdziwe.

 


Źródło: KRN.pl,  
13.07.2023

Archiwum: 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024
kraj, dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, lubuskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, opolskie, podkarpackie, podlaskie, pomorskie, śląskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

100 tys. Polaków z kredytem na mieszkanie może być zagrożonych eksmisją
Wiadomość
100 tys. Polaków z kredytem na mieszkanie może być zagrożonych eksmisją