Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


region

»
  Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2

SUPEROFERTA
POLECANE OFERTY
POLECANE INWESTYCJE
   

Komfort akustyczny w mieszkaniu: jak wygłuszyć drzwi zewnętrzne?

Czym jest komfort akustyczny w mieszkaniu?

Komfort akustyczny w mieszkaniu to określenie poziomu wygody dźwiękowej i zadowolenia mieszkańców z warunków bez niepożądanych hałasów. Odnosi się do spokoju i ciszy, której nie naruszają uciążliwe odgłosy z zewnątrz. Wpływa to na jakość życia domowników w danym budynku i przekłada się m.in. na ich samopoczucie na co dzień i umiejętność skupienia.

 

Żeby zbudować komfort akustyczny w swoim mieszkaniu, należy zadbać o kilka podstawowych elementów:

  • izolację dźwiękową – elementy takie jak grubość ścian odpowiadają za chronienie przed hałasami dochodzącymi z mieszkań obok;
  • tłumienie dźwięków – dodatki takie jak zasłony czy dywany absorbują pogłos i zmniejszają jego zdolność do rozprzestrzeniania się po całym wnętrzu;
  • redukcję dźwięków z zewnątrz – aby w domu było cicho, trzeba zastosować odpowiednio szczelne okna i drzwi, by hamowały one przedostawanie się hałasu np. z ruchliwej drogi.

 

Podczas budowy czy urządzania swoich czterech kątów warto przeczytać artykuł na temat tego, jakie drzwi wybrać do domu. Ważną rolę w tłumieniu hałasu pełni materiał, z jakiego są one wykonane. Właściwościami dźwiękoszczelnymi cechują się przede wszystkim drewniane modele, które pasują do wielu klasycznych projektów i występują w dużej liczbie wariantów kolorystycznych.

 

Co zrobić, aby wygłuszyć drzwi zewnętrzne?

Jeśli domownicy borykają się z dyskomfortem akustycznym w mieszkaniu, powodami mogą być nieprawidłowości występujące w obrębie drzwi. Czasami hałas wynika ze źle zamontowanej ościeżnicy, co zdarza się, kiedy mocowaniem skrzydeł nie zajmują się fachowcy.

 

Bywa także, że po pewnym czasie użytkowania dochodzi do poluzowania uszczelek i dźwięk znacznie łatwiej przedostaje się do środka nieruchomości. Ważne, aby w pierwszej kolejności znaleźć przyczynę problemu.

 

Gdy kłopot pojawił się w obrębie uszczelki czy ościeżnicy, wystarczy wymienić element lub poprosić o pomoc fachowców, którzy dokonają korekty w montażu i ustawieniu drzwi zewnętrznych. Jeśli wydaje się, że wszystko jest w porządku, można przejść do zastosowania innych metod.

 

Pierwszy sposób to przymocowanie do drzwi pianki akustycznej. To zwykle czarny materiał o charakterystycznej strukturze, który przykleja się na całej powierzchni skrzydeł. Stanowi barierę dla dźwięków i tłumi je, przez co te w znacznie mniejszym stopniu przedostają się do środka. Podobnie działają samoprzylepne maty wygłuszające.

 

Kolejna opcja to zamocowanie tapicerki drzwiowej, która stanowi jedno z najpopularniejszych rozwiązań w mieszkaniach. Podobnie jak poprzednie materiały mocuje się ją od wewnętrznej strony pomieszczenia, dlatego warto dopasować ją kolorystycznie. Wnętrze tapicerki powstaje ze specjalnej pianki tłumiącej, a zewnętrzna część pokryta jest zwykle skórą lub ekoskórą, czasami w wersji pikowanej.

 

Ze względów estetycznych najczęściej stawia się na tapicerkę, ponieważ tę najłatwiej dopasować do aranżacji wnętrza. Jeśli nie chce się bardzo ingerować w wygląd drzwi zewnętrznych, można sięgnąć po specjalne gumowe uszczelki akustyczne, które zabezpieczają przed dźwiękami z zewnątrz. 

 

Czasami hałas z zewnątrz jest tak duży, że jedyną opcją zostaje wymiana drzwi na takie, które radzą sobie z izolacją dźwięków. To rozwiązanie jest dla osób, którym nie chcą oklejać skrzydeł drzwiowych, a zastosowane wcześniej uszczelki nie spełniły swojej funkcji.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie drzwi wejściowych?

 

Głównym parametrem podczas poszukiwania drzwi mających zapewniać komfort akustyczny mieszkania powinna być dźwiękoszczelność. Wartość tę można sprawdzić w parametrach poszczególnych modeli. Im wyższy współczynnik, tym lepiej, choć zawsze należy mieć na uwadze swoje zapotrzebowanie na tłumienie odgłosów.

 

Znacznie inny poziom hałasu dociera do mieszkań w apartamentowcu w spokojnej okolicy, a w domu wolnostojącym obok głównej ulicy. Bardzo ważną rolę odgrywa zastosowany materiał. Warto zastanowić się nad modelami drewnianymi lub stalowymi. Każdy model drzwi można dobrać aranżacyjne do wnętrza domu i zewnętrznej elewacji i elementów wykończeniowych budynku. 

 

Ważna jest również grubość drzwi. Modele zewnętrzne powinny być grubsze niż te wewnątrz mieszkania, ponieważ wtedy lepiej chronią przed niepożądanymi dźwiękami z podwórka czy klatki schodowej. Przy tym zwrócić uwagę na zabezpieczenia antywłamaniowe.

Podsumowanie

Komfort akustyczny wpływa na jakość funkcjonowania w mieszkaniu czy miejscu pracy. Wybór drzwi i metod wygłuszających hałas odgrywa kluczową rolę w dbaniu o ciche i komfortowe wnętrze. Warto uwzględnić to już na etapie projektowania przestrzeni wybierając drzwi spełniające wszystkie oczekiwania pod względem funkcjonalnym i estetycznym.


 


Źródło: Komfort akustyczny w mieszkaniu: jak wygłuszyć drzwi zewnętrzne?,  
11.03.2024

Archiwum: 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024
kraj, dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, lubuskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, opolskie, podkarpackie, podlaskie, pomorskie, śląskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Najem z dojściem do własności jako najlepsza droga do posiadania mieszkania
Wiadomość
Najem z dojściem do własności jako najlepsza droga do posiadania mieszkania