Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


region

»
  Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 1 2 3 4 5

SUPEROFERTA
POLECANE OFERTY
POLECANE INWESTYCJE
   

Jak się nie nabrać? Wertując ogłoszenia, zwróć uwagę na ten szczegół, gdy trafisz na „okazję”

Zakup nieruchomości, niezależnie czy to na własny użytek, czy w celach zarobkowych, zawsze jest inwestycją. Obecna trudna sytuacja w polskiej mieszkaniówce sprawia, że potencjalni klienci jeszcze bardziej zainteresowani są okazyjnymi ofertami, przecenami i obniżkami. Nie zawsze jednak „okazja” jest warta swojej ceny i może przynieść więcej kosztów niż realnych zysków. Decydując się na zakup, dobrze jest więc uważnie przyjrzeć się „gratce” i sprawdzić, czy naprawdę okaże się korzystna. Oto rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, aby nie dać się oszukać.

 

Zanim zdecydujesz się na zakup mieszkania

 
Księga wieczysta to kwestia, którą często omijamy przy zakupie mieszkania, a dział trzeci – „Prawa, roszczenia i ograniczenia” - powinien szczególnie zainteresować nabywców. W tym miejscu mogą bowiem dowiedzieć się, czy nieruchomość obciążona jest prawem służebności dożywotniej. Jest to o tyle ważne, że w takim przypadku lokal nie może być sprzedany bez zgody służebnika i mogą zamieszkać w nim osoby, które nie są ani najemcami, ani nabywcami. Inną kwestią jest stan techniczny. Jeśli nie czujemy się kompetentni w tym zakresie, można skorzystać z pomocy doświadczonego budowlańca lub pośrednika. Pozwoli to ograniczyć czy nawet wykluczyć koszty ewentualnych nieprzewidzianych remontów.
 
W czasach, gdy opłaty za media są coraz wyższe, kalkulacja kosztów eksploatacji wydaje się punktem obowiązkowym. Niektóre nieruchomości do ogrzewania wykorzystują w dalszym ciągu nieefektywne piece, których wymiana na dłuższą metę może okazać się nierentowną.
 

Marzysz o domku pod lasem? O tym nie możesz zapomnieć!

 
Ci, którzy swoją przyszłość widzą we własnym domu z ogródkiem, powinni przede wszystkim skupić się na specyfice działki, którą planują zakupić. Metraż i uzbrojenie to nie wszystko. Istotnym czynnikiem jest też kształt parceli. Jeśli jest ona wąska, płytka lub ma nietypowo wyznaczone granice, mogą pojawić się problemy z zagospodarowaniem. Prawdopodobnie wzrośnie też cena projektu budynku. Na wyższe koszty wpłynie też z pewnością topografia działki.Posiadający ziemię o sporym nachyleniu, muszą liczyć się z dodatkowymi pracami – np. wyrównaniem terenu czy podpiwniczeniem.
 
Zanim zdecydujemy się na działkę przy lesie czy nad jeziorem, należy dokładnie sprawdzić, czy przeznaczenie działki zadeklarowane przez właściciela zgadza się ze stanem faktycznym. W przeciwnym razie może okazać się, że na zakupionej parceli nie ma możliwości postawienia nawet ogrodzenia.
 

Sąsiedztwo ma znaczenie

 
W dużym stopniu na cenę wpływa też sąsiedztwo i nasłonecznienie. Nieprzyjemne zapachy, bliskość zabudowań i orientacja na stronę północną – to właśnie te kwestie nierzadko generują promocję, przy zakupie nieruchomości. Na krótką metę może nie wydawać się to większą przeszkodą, ale w dłuższej perspektywie, może realnie uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie.
 

Źródło: KRN.pl,  
15.06.2023

Archiwum: 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024
kraj, dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, lubuskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, opolskie, podkarpackie, podlaskie, pomorskie, śląskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Wbrew pozorom za kawalerki płacimy najdrożej. Dlaczego?
Wiadomość
Wbrew pozorom za kawalerki płacimy najdrożej. Dlaczego?