Jak sprawdzić, czy można podłączyć światłowód do domu?
Internet w technologii FTTH (ang. Fiber To The Home), czyli podłączany bezpośrednio do domu lub mieszkania użytkownika, wyróżnia się największą stabilnością oraz wysokimi prędkościami i brakiem limitów transferu danych. Z usługi możesz jednak skorzystać tylko wtedy, gdy w Twojej okolicy jest niezbędna infrastruktura światłowodowa.
Masz już na oku atrakcyjną ofertę? Wszyscy więksi operatorzy mają na stronie wyszukiwarkę lub mapę zasięgu, która pozwoli Ci sprawdzić, czy światłowód jest dostępny pod wskazanym adresem. Możesz też najpierw zobaczyć, którzy operatorzy działają już w pobliżu na stronie internet.gov.pl. Wystarczy, że wybierzesz tam opcję „Sprawdź dostępność internetu”, wpiszesz swój adres i klikniesz ikonę lupy, a następnie wskażesz budynek na mapie i rozwiniesz listę „Usługi internetowe”. Potem pozostaje już tylko wybór najlepszej dla Ciebie oferty.
Instalacja światłowodu – jak go podłączyć, ile to zajmie i co jeszcze warto wiedzieć?
W zależności od operatora termin montażu przyłącza światłowodowego do domu jest ustalany już w trakcie zawierania umowy na usługę lub wkrótce po nim. Najczęściej możesz to zrobić przez internet albo telefonicznie. Instalacją zajmuje się zespół techników od światłowodu, którzy wiedzą, jak podłączyć i przeprowadzić przewód w najbardziej efektywny sposób i z minimalną ingerencją w wystrój wnętrza. Na początku szef ekipy montażowej powinien poinformować Cię o wszystkich czynnościach, które zostaną wykonane i uzyskać Twoją zgodę.
Następnie technicy wyznaczą miejsce na gniazdo optyczne. Powinno on być możliwe blisko miejsca, gdzie będzie połączony z nim modem z funkcją routera, który tworzy domową sieć Wi-Fi. Montażyści przeprowadzą przewód światłowodowy do gniazda optycznego we wnętrzu mieszkania lub domu. Zwykle konieczne będzie wykonanie niewielkiego przewiertu w ścianie, chyba że infrastruktura budynku tego nie wymaga (bo np. takie przejście było już robione wcześniej).
Na koniec specjaliście przetestują połączenie, by sprawdzić, czy działa w odpowiedni sposób. Skonfigurują też sieć tak, by można było podłączyć do niej różne urządzenia. Cały proces powinien zająć maksymalnie 3 godziny, jeśli Twoi sąsiedzi mają już światłowód. W innym wypadku instalacja może zająć nieco dłużej. Więcej informacji o światłowodzie i jak go podłączyć, znajdziesz na blogu nju mobile: Jak podłączyć światłowód do domu? | njumobile.pl.
Jaki światłowód do domu będzie odpowiedni?
Wiesz już, jak jest podłączony światłowód do domu. A co z wyborem operatora i oferty? Cena jest bardzo istotna, o ile pozostałe parametry usługi i warunki umowy są podobne. Zwróć uwagę zwłaszcza na rodzaj umowy oraz prędkość pobierania i wysyłania danych, a także wysokość opłaty instalacyjnej.
Światłowód w nju mobile masz w subskrypcji, więc możesz zrezygnować, kiedy chcesz bez dodatkowych kosztów. Wszystko załatwisz online przez stronę operatora lub aplikację, a opłata instalacyjna to tylko 50 zł. Do wyboru masz dwie opcje, w zależności od tego, jak szybkiego łącza potrzebujesz:
- prędkość pobierania i wysyłania danych: do 200 Mb/s i do 30 Mb/s (39 zł/miesiąc);
- prędkość pobierania i wysyłania danych: do 300 Mb/s i do 50 Mb/s (49 zł/miesiąc).