Z badań przeprowadzonych przez Polski Instytut Ekonomiczny wynika, że aż 39 proc. społeczeństwa określa stan powietrza w Polsce jako zły, a 27 proc. wydaje taką opinię w odniesieniu do własnego miejsca zamieszkania.
Jakość powietrza w naszym kraju pozostawia wiele do życzenia. Pod względem zanieczyszczenia powietrza plasujemy się na jednym z pierwszych miejsc w Unii Europejskiej. PIE postanowił sprawdzić, jak ta kwestia oceniania jest przez mieszkańców różnych rejonów Polski.
Z raportu wynika, że aż 48 proc. mieszkańców Śląska i Małopolski dostrzega problem, jakim jest smog. Oceniają oni stan powietrza jako bardzo zły. To samo dotyczy 33 proc. mieszkańców województwa mazowieckiego i świętokrzyskiego oraz 31 proc. województwa podkarpackiego.
W województwach warmińsko-mazurskim oraz podlaskim jakość powietrza negatywnie oceniło zaledwie 8 proc. badanych. Tendencja ta pokazuje, że najbardziej świadomi problemu są mieszkańcy tych regionów Polski, których dotyka on bezpośrednio. Zaledwie 3 proc. Polaków określiło jakość powietrza w kraju jako bardzo dobrą.
Ponad 75 proc. badanych wie, że smog negatywnie wpływa na nasze zdrowie, jednak zaledwie 1/3 z nich zdaje sobie sprawę, że jego główną przyczyną są piece grzewcze. Okazuje się również, że największą świadomość w kwestii smogu posiadają osoby w wieku powyżej 45 lat.
Respondenci pytani, jakie działania najskuteczniej wpłyną na poprawę powietrza w Polsce wymieniają:
- wymianę starego urządzenia grzewczego na nowe, bardziej ekologiczne – 44 proc, badanych;
- rezygnację z jazdy samochodem na rzecz roweru i komunikacji miejskiej – 41 proc.
- prace remontowe i termoizolacyjne takie jak wymiana okien – 35 proc.
Mimo takich opinii okazuje się, że jedynie 35 proc. Polaków zdecydowało się na przeprowadzenie prac termoizolacyjnych w ciągu ostatnich 2 lat, natomiast zmianę sposobu ogrzewania domu rozważało 30 proc.
Warto zwrócić uwagę również na fakt, że udzielane odpowiedzi były uzależnione nie tylko od miejsca zamieszkania, ale również rodzaju nieruchomości. Właściciele domów rzadziej negatywie oceniają używanie pieców niespełniających wymogów technicznych czy spalanie w piecu śmieci niż osoby mieszkające w mieszkaniach. Są również bardziej liberalni pod względem kar nakładanych za łamanie tych przepisów.