Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


region

« »
  Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4

SUPEROFERTA
POLECANE OFERTY
POLECANE INWESTYCJE
   

Gdynia pierwszym polskim miastem przystępującym do Green City Accord

Green City Accord to inicjatywa powołana w październiku 2020 r. przez Komisję Europejską. Jej celem jest poprawa jakości powietrza i wody w Europie. Projekt ma za zadanie zachęcać europejskie miasta do troski o środowisko naturalne oraz zobowiązać je do przyjmowania wysokich standardów ekologicznych. Inicjatywa jest realizowana przez konsorcjum składające się z Eurocities, ICLEI i Rady Gmin i Regionów Europy (CEMR) przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej.

Kluczowe obszary objęte projektem to:

  • natura i bioróżnorodność,
  • woda,
  • powietrze,
  • gospodarka odpadami w obiegu zamkniętym,
  • hałas.

Miasta przystępujące do inicjatywy będą wspierane finansowo, otrzymają również dostęp do specjalistycznej wiedzy technicznej. Jak dotąd do europejskiego projektu przystąpiło ponad 20 miast, m.in. Oslo, fińskie miasta Lahti, Turku oraz Helsinki, francuskie Lille, Saragossa w północno-wschodniej Hiszpanii, portugalska Braga i włoska Cesena.

Idee towarzyszące porozumieniu Green City Accord są dla nas jednym z priorytetów zarządzania miastem. Jako pierwsi w Polsce dołączamy więc do tego porozumienia europejskich samorządów. Dziś rozwój miast musi oznaczać otwarcie na innowacje, wdrażanie rozwiązań, które chronią przyrodę i klimat. Dbałość o środowisko, szczególnie w obszarach miejskich, jest jednym z największych wyzwań, które stoją przed naszym i kolejnymi pokoleniami. To, że rozwój musi iść w parze z ekologią, zauważyliśmy już lata temu. W Gdyni zwracamy uwagę na to, jak prowadzić miejskie działania i inwestycje oraz projektować nowe przestrzenie z myślą o lokalnym środowisku. Zagospodarowujemy wody opadowe, termomodernizujemy budynki, wspieramy i promujemy odnawialne źródła energii, edukujemy najmłodszych. Nie boimy się innowacyjnego podejścia, które pozytywnie wpływa na nasze otoczenie – podkreślił Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

 

Miasto coraz bardziej zielone

Przystępując do Green City Accord Gdynia robi kolejny krok do rozwoju miejskich rozwiązań sprzyjających środowisku naturalnemu. Dotąd miasto w trosce o ekologię zrealizowało już szereg innych projektów, jak np. te związane z retencją w mieście – renaturalizacja rzeki Kaczej czy odtwarzanie Potoku Wiczlińskiego. W Gdyni powstają też kolejne parki kieszonkowe, nowe łąki kwietne i ogrody deszczowe, na które samorząd przewidział nawet specjalne dotacje, a także zielone dachy, pasaże roślinne i stawy hydrofitowe. Na dachu Urzędu Miasta założono nawet miejską pasiekę. Ważnym elementem proekologicznych działań Gdyni jest też toczący się proces likwidacji pieców węglowych w budynkach i lokalach komunalnych. Miasto dotuje instalacje niskoemisyjnych źródeł ciepła w obiektach prywatnych, a także montaż odnawialnych źródeł energii. Ponadto coraz większą część floty gdyńskiej komunikacji miejskiej stanowią nowoczesne pojazdy zeroemisyjne.

Dotychczasowe działania Gdyni wpisywały się w ideę Europejskiego Zielonego Ładu i Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Dołączenie do nowej europejskiej inicjatywy zdaje się więc być kolejnym naturalnym krokiem w stronę rozwoju proekologicznych rozwiązań w mieście. 


Źródło: KRN.pl,  
02.03.2021

Archiwum: 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024
kraj, dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, lubuskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, opolskie, podkarpackie, podlaskie, pomorskie, śląskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.