W odniesieniu do I kwartału br. ceny lokali mieszkalnych wzrosły w II kwartale o 3,1 proc. Na rynku pierwotnym odnotowano bowiem wzrost cen o 2,5 proc. kwartał do kwartału, natomiast na rynku wtórnym – o 3,6 proc. kwartał do kwartału. Przy czym, jak podkreślono w raporcie, obliczając wskaźniki cen lokali mieszkalnych za obecny rok, rynkowi wtórnemu przypisuje się wagę 52 proc., a rynkowi pierwotnemu – 48 proc.
Z kolei w porównaniu z analogicznym okresem w 2020 r. tegoroczne ceny lokali mieszkalnych są wyższe o 8,3 proc. Na rynku pierwotnym zaobserwowano wzrost cen o 8,6 proc. rok do roku, a na rynku wtórnym – o 8,3 proc. Największy wzrost cen lokali mieszkalnych odnotowano w województwie śląskim (stawki zwiększyły się tam o 10,2 proc. rok do roku). Spadek cen dotknął natomiast województwo opolskie (stawki zmalały tam o 2 proc. rok do roku).
W porównaniu do I kwartału br. ceny lokali mieszkalnych zwiększyły się w każdym z województw. Największe wzrosty odnotowano w województwie świętokrzyskim (wzrost o 4,7 proc. kwartał do kwartału) oraz w województwie małopolskim (wzrost o 4,4 proc. kwartał do kwartału). Najmniejszej zmianie uległy natomiast stawki w województwie warmińsko-mazurskim – ceny wzrosły tam zaledwie o 0,9 proc. kwartał do kwartału.
Tegoroczne dane odniesiono także do danych zebranych w 2015 r. Jak wykazało to porównanie, w analizowanym kwartale ceny lokali mieszkalnych były aż o 45,5 proc. wyższe w porównaniu ze średnią ceną zanotowaną w 2015 r. Na rynku pierwotnym odnotowano bowiem wzrost o 33,5 proc., a na rynku wtórnym – aż o 56,1 proc.