Według wstępnych danych zebranych przez Główny Urząd Statystyczny produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób była w listopadzie br. niższa o 4,9 proc. w odniesieniu do listopada 2019 r. (przed rokiem spadek o 4,7 proc.) oraz nieznacznie, bo o 0,6 proc., wyższa w stosunku do października tego roku (w 2019 r. spadek o 0,4 proc.). W badaniu zostały uwzględnione firmy budowlane zatrudniające powyżej 9 pracowników. Dynamikę produkcji budowlano-montażowej w cenach stałych badano wśród przedsiębiorstw zajmujących się budową budynków oraz trudniących się inżynierią lądową i wodną, a także wykonujących roboty specjalistyczne. Indeks ten określa zmianę wartości sprzedaży produkcji budowlano-montażowej wykonanej przez przedsiębiorstwa budowlane w porównywanych okresach czasu. Uzyskuje się go przez porównanie wartości sprzedaży w różnych okresach wyrażonej w tych samych cenach.
W stosunku do listopada 2019 r. zwiększenie produkcji budowlano-montażowej odnotowano dla jednostek wykonujących roboty budowlane specjalistyczne o 4,7 proc. Z kolei w podmiotach zajmujących się wznoszeniem obiektów inżynierii lądowej i wodnej zaobserwowano spadek o 4,5 proc., a w przypadku przedsiębiorstw trudniących się budową budynków – spadek o 12,0 proc. W odniesieniu do października br. zwiększenie o 2,2 proc. wartości prac budowlanych odnotowano w przypadku firm wykonujących obiekty inżynierii lądowej i wodnej, a u jednostek realizujących roboty specjalistyczne – wzrost o 1,2 proc. Spadek o 2,3 proc. dał się z kolei zauważyć w przypadku przedsiębiorstw zajmujących się budową budynków.
W porównaniu do cen sprzed roku odnotowano spadki
W okresie od stycznia do listopada tego roku, w porównaniu do analogicznego okresu 2019 r., raport GUS wykazał spadek wartości produkcji budowlano-montażowej o 0,6 proc w przypadku przedsiębiorców wykonujących roboty budowlane specjalistyczne. Z kolei dla firm zajmujących się wznoszeniem obiektów inżynierii lądowej i wodnej spadek wyniósł 1,9 proc., a w przypadku przedsiębiorców trudniących się budową budynków – 5,7 proc. Wśród jednostek zajmujących się robotami inwestycyjnymi zauważono spadek wartości o 2,1 proc., a jeśli chodzi o wartość robót remontowych – spadek wyniósł 4,1 proc. To odczuwalna zmiana w porównaniu do danych sprzed roku – wówczas odnotowano bowiem wzrost wartości prac o odpowiednio 3,5 proc. i 1,7 proc.
W listopadzie br., w porównaniu z analogicznym okresem w 2019 r., widoczny był spadek o 4,6 proc. produkcji budowlano-montażowej obejmującej roboty inwestycyjne (przed rokiem było to zaledwie 1,4 proc.). Z kolei wartość robót o charakterze remontowym była w tym okresie niższa o 5,4 proc. (w 2019 r. było to aż 9,7 proc. mniej).
Jako okres podstawowy dla raportów dynamiki produkcji budowlano-montażowej przyjmuje się rok kończący się na 5 lub 0. Obecnie jest to rok 2015. W porównaniu do przeciętnej miesięcznej wartości z 2015 r. dynamika w listopadzie br. w cenach stałych wyniosła 131,8. Z kolei w porównaniu z listopadem 2019 r., po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym (skorygowany o efekt sezonowości czyli regularnych odchyleń od trendu obserwowanych w cyklu rocznym) produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie niższym o 7,1 proc. W odniesieniu do października br. był to natomiast spadek o 0,7 proc.