Dlaczego warto inwestować w grunty rolne?
Ziemia to dobro ograniczone, którego nie da się wyprodukować. Zwiększa się natomiast zapotrzebowanie na nią. Grunty rolne okazują się atrakcyjną, a zarazem bezpieczną inwestycją. Z analiz specjalistów wynika, że w najbliższych latach utrzyma się tendencja wzrostowa cen ziemi.
Nie jest to jedyny powód, który przemawia za
inwestowaniem w grunty. W przypadku gruntów rolnych mamy do czynienia z najniższymi podatkami.
Dane GUS wskazują na to, że roczna stopa zwrotu z tego typu inwestycji kształtuje się na poziomie ok. 30 proc. Ziemie rolne są też tańsze niż działki budowlane. Sposobem na podniesienie wartości inwestycji jest przekształcenie ziemi rolnej. Proces ten nie jest czasochłonny. Ponadto nie wymaga ponoszenia dużych nakładów finansowych.
Od czego zależy cena gruntów rolnych?
Podstawowym czynnikiem mającym wpływ na cenę gruntów rolnych jest ich klasyfikacja. W najszybszym tempie drożeje ziemia klasy IV-VI. Ma to związek z tym, że nie jest ona chroniona prawnie. To natomiast daje dużo możliwości w kwestii jej ewentualnego dalszego przekształcania. Inwestorzy najchętniej kupują właśnie tego typu grunty.
Innym czynnikiem, który ma bezpośredni wpływ na cenę ziemi, jest jej lokalizacja. Nie bez znaczenia jest łatwość dojazdu oraz dostęp do mediów. Zdaniem ekspertów grunty rolne, które teraz funkcjonują jako pola, w niedalekiej przyszłości znacznie zyskają na wartości. Dotyczy to głównie ziemi zlokalizowanej w niedużej odległości od większych miast.
Czy zawsze można przekształcić ziemię rolną w działkę budowlaną?
Nie wszystkie działki rolne można przekształcić w budowlane. Aby było to możliwe, grunty muszą spełniać pewne warunki. Są one określone w Ustawie z dnia 3 lutego 1995 roku o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Ważne są także zapisy Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP).
Inwestor zainteresowany przekształceniem ziemi rolnej na
działkę budowlaną powinien dokładnie wczytać się w zapisy MPZP.
Ważnym elementem dokumentu jest mapa, która zawiera wiele ważnych informacji. Ich błędna interpretacja może sprawić, że zrealizowanie jakiejkolwiek inwestycji będzie niemożliwe.
Nawet jeżeli działkę będzie można wyłączyć z produkcji rolnej, należy również pamiętać o konieczności zapłacenia za każde przekształcenie. W tym przypadku koszt zależy od klasyfikacji gruntu. Zasada jest prosta: im wyższej sklasyfikowany grunt, tym wyższa cena przekształcenia. Z tego też względu inwestorzy najchętniej celują w ziemię rolną klasy IV-VI. Są to grunty o niskiej klasy przydatności, których przekształcenie wiąże się ze zdecydowanie niższym kosztem.