Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


region

»
  Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2

SUPEROFERTA
POLECANE OFERTY
POLECANE INWESTYCJE
   

Co zrobić w przypadku kradzieży telefonu? Poradnik

Kradzież telefonu – jak sobie z nią poradzić?

Kradzież to zawsze bardzo przykre doświadczenie, jednak nie oznacza to, że niemożliwe jest odzyskanie utraconego przedmiotu. Choć namierzenie złodzieja nie jest łatwe, to istnieją wskazówki, które ułatwią poradzenie sobie z utratą smartfona. Na początek należy przede wszystkim zablokować kartę SIM. Osoby, które zauważyły, że straciły swój telefon, powinny więc niezwłocznie skontaktować się ze swoim operatorem sieci i zgłosić zaistniałą sytuację.

Zablokowanie karty SIM jest możliwe na kilka sposobów - można zarówno udać się do stacjonarnego salonu, jak i zadzwonić na infolinię. Blokada SIM sprawi, że poszkodowany będzie chroniony przed obciążeniem kosztami połączeń wykonanych przez złodzieja za pomocą skradzionego smartfona. Dzięki zabezpieczeniu karty SIM ryzyko poniesienia dodatkowych kosztów zostanie więc zredukowane do absolutnego minimum.

Następnym krokiem powinno być skorzystanie z pomocy profesjonalistów. Każdą kradzież, nawet najmniejszą, warto zgłosić na policję, aby zwiększyć szanse na odzyskanie straconego przedmiotu. Jeżeli doszło do kradzieży telefonu, należy jak najszybciej udać się na komisariat oraz zgłosić popełnienie przestępstwa. Każdego roku dochodzi do kradzieży kilkunastu tysięcy telefonów i najprawdopodobniej statystyki te nie będą maleć, dlatego też nie można pobłażać złodziejom i zawsze należy zgłaszać popełnione przestępstwa. Rozpoczęcie śledztwa przez policję zwykle jest dość czasochłonne, natomiast zgłoszenie sprawy sprawi, że poszkodowany będzie mógł zablokować numer IMEI u operatora. Równocześnie zgłoszenie sprawy na policję jest niezbędne dla osób chcących wystąpić z roszczeniem ubezpieczeniowym,

Ubezpieczenie telefonu - czy warto się na nie zdecydować?

Zakup telefonu to przeważnie niemały wydatek, dlatego warto zadbać o jego ochronę. Pomocne może okazać się w tym ubezpieczenie swojego smartfona. Chroni ono nie tylko przed kradzieżami, ale również szeroko pojętymi zdarzeniami losowymi, które przyczyniły się do uszkodzenia urządzenia. Praktycznie wszystkie modele komórek można teraz objąć ochroną z polisy mieszkaniowej, dlatego proces ubezpieczenia telefonu nie jest przesadnie skomplikowany. Wykupienie ubezpieczenia sprawia, że potencjalna kradzież telefonu nie będzie musiała być jednoznaczna z utratą dużej ilości gotówki.

Dzięki niemu klienci mogą bowiem zapewnić sobie szybki zastrzyk gotówki w razie wystąpienia nieoczekiwanych zdarzeń. Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie telefonu, aczkolwiek warto podkreślić, że cena ta jest naprawdę atrakcyjna. Za ubezpieczenie takie płaci się zwykle pomiędzy 206 a 415 złotych w skali roku, co biorąc pod uwagę częstotliwość kradzieży, jest naprawdę przystępną sumą.

O czym muszą pamiętać osoby, które doświadczyły kradzieży telefonu?

Po zgłoszeniu kradzieży smartfona na policję należy podjąć następne kroki. Jednym z nich jest zablokowanie numeru IMEI. Sprawi ono, że złodziej nie będzie mógł korzystać z urządzenia w każdej sieci w Polsce, w efekcie czego urządzenie stanie się dla niego bezwartościowe. Aby zablokować numer IMEI, należy przedstawić swojemu operatorowi nie tylko potwierdzenie zgłoszenia kradzieży na policję, ale również dokument tożsamości i dokument potwierdzający, że ofiara kradzieży jest właścicielem danego urządzenia. Bardzo ważne jest także, aby po dokonanej kradzieży zmienić wszystkie hasła i kody.

Osoby korzystające z iCloud czy Dysku Google powinny jak najszybciej zmienić dane logowania, aby złodziej nie miał dostępu do ich prywatnych informacji. Aby zachować wszelkie standardy bezpieczeństwa, warto także skontaktować się ze swoim bankiem (dotyczy to przede wszystkim ludzi korzystający z aplikacji bankowych bądź portfela cyfrowego). Wizyta w banku sprawi, że złodziej nie wyczyści konta bankowego swojej ofiary i nie zrobi żadnych nielegalnych zakupów.

Dużym ułatwieniem w procesie odzyskiwania utraconego telefonu mogą być programy antywirusowe, takie jak chociażby Norton Security czy McAfee. Umożliwiają one bowiem lokalizację zgubionego urządzenia i jego szybkie namierzenie. Programy te mogą jednak właściwie spełnić swoje funkcje tylko w przypadku, gdy w telefonie aktywny będzie GPS i transfer danych. Po dokonanej kradzieży warto także spróbować wykasować swoje dane na odległość. Sama blokada karty SIM i numeru IMEI nie sprawi bowiem, że złodziej utraci dostęp do zdjęć i filmów znajdujących się na smartfonie. Dlatego też warto zdecydować się na dobre programy antywirusowe, które umożliwiają zdalne usuwanie danych.

 


Źródło: KRN.pl,  
09.02.2024

Archiwum: 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024
kraj, dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, lubuskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, opolskie, podkarpackie, podlaskie, pomorskie, śląskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Web designer - jak stworzyć odpowiednie portfolio?
Wiadomość
Web designer - jak stworzyć odpowiednie portfolio?