Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


region

»
  Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4

SUPEROFERTA
POLECANE INWESTYCJE
OFERTY LUKSUSOWE
   

Rząd ujawnił filary programu Mieszkanie+

Znamy już szczegółowe zasady programu „Mieszkanie+”. Program został ogłoszony podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przez premier Beatę Szydło oraz ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka. Rząd planuje realizację programu w perspektywie wielu lat, co oznacza, że będzie obowiązywał dłużej niż „Mieszkanie dla Młodych”.

Tak jak wcześniej zapowiadano, większość budynków z lokalami pod wynajem powstanie na działkach Skarbu Państwa. Pozostałe będą wznoszone na gruntach należących do gmin, które zgłoszą chęć udziału w programie. Zarządzanie terenami inwestycyjnymi będzie należało do zadań Narodowego Funduszu Mieszkaniowego, który ma stanowić pierwszy filar nowego systemu wsparcia mieszkalnictwa w Polsce. Na wysokość czynszu w nowych lokalach wpłynie lokalizacja inwestycji. Stawki wyniosą od 10 do 20 zł/mkw. Najemcy będą mogli wnioskować o przejęcie mieszkania w formule dojścia do własności.

Drugim filarem programu będą tzw. subkonta mieszkaniowe, które posłużą Polakom do gromadzenia oszczędności na remonty, budowę domu czy zakup mieszkania. W ramach tego rozwiązania państwo zagwarantuje dodatkowe premie, uzupełniające zaoszczędzone środki. Zdaniem pomysłodawców projektu Indywidualne konta mieszkaniowe stanowią alternatywę dla kas oszczędnościowo-budowlanych.

Trzeci filar to działania samorządów i Towarzystw Budownictwa Społecznego, wspierane przez rząd, a dotyczące m.in. zwiększenia zasobów lokali komunalnych. Wśród nowych propozycji znalazło się wprowadzenie umów na czas określony, podpisywanych przez lokatorów mieszkań komunalnych. Założeniem programu jest również rezygnacja z budownictwa socjalnego i podniesienie poziomu dofinansowania inwestycji komunalnych. Trzeci filar „Mieszkania+” obejmie również spółdzielnie mieszkaniowe – przywracając spółdzielcze prawo do lokalu bez możliwości przekształcenia.

Podstawową zasadą programu jest także jego powszechność. Beneficjentem rządowego wsparcia zostanie każdy wnioskodawca, ale w pierwszej kolejności mieszkania otrzymają rodziny wielodzietne. Oferty najmu zostaną dostosowane do możliwości finansowych osób o niskich i średnich dochodach.

Przyjęcie pierwszych regulacji związanych z programem nastąpi prawdopodobnie w IV kw. 2016 r. Prace nad ustawą o subkontach mieszkaniowych rząd planuje zakończyć w przyszłym roku, a pierwsze premie wypłacić 2 lata później.


Źródło: KRN.pl,  
03.06.2016

Archiwum: 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017
kraj, dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, lubuskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, opolskie, podkarpackie, podlaskie, pomorskie, śląskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Nie będzie wielkich zmian na rynku kredytowym
Wiadomość
Nie będzie wielkich zmian na rynku kredytowym