Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


region

« »
  Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2

SUPEROFERTA
POLECANE INWESTYCJE
OFERTY LUKSUSOWE
   

Stare Podgórze rejon, gdzie wciąż jest wiele do z(a)robienia

Szeroko rozumiane Stare Miasto (czyli tzw. rejon Plant i ulice odchodzące aż do drugiej obwodnicy), Kazimierz, a w następnej kolejności, Łobzów i na pewno Zwierzyniec – to obszary, na których w nieruchomości chcą zainwestować wszyscy. Zarówno tzw. inwestorzy indywidualni, jak i firmy specjalizujące się w kupowaniu nierzadko całych kamienic. Co z pozostałymi dzielnicami? Czy są skazane na inwestycyjną stagnację? Wydaje się, że największe szanse na rozwój i wzrost wartości nieruchomości w okresie 3 – 5 lat, mają rejony stanowiące bezpośrednie zaplecza ww. dzielnic. Czyli Dębniki i przede wszystkim – Stare Podgórze. I o nim dziś więcej.

Kilka lat temu Kazimierz był miejscem, w które mieszkańcy Krakowa na ogół się nie zapuszczali, a jeśli już, to tylko wtedy, gdy musieli. Jeszcze niedawno podobnie było ze Starym Podgórzem. Co się zmieniło na plus w przeciągu ostatnich dwóch lat? Przede wszystkim remont ulic Kalwaryjskiej i Limanowskiego, z nowym torowiskiem. Kilku uznanych w Krakowie deweloperów postanowiło spróbować zainwestować w tę dzielnicę. Kilkunastu może kilkudziesięciu właścicieli kompleksowo odnowiło swoje „realności”. Spowodowało to już widoczny wzrost zainteresowania Starym Podgórzem. Jak to się przekłada na ceny? O ile na Starym Mieście za 1 m kw. trzeba już zapłacić nawet 8 – 12 tysięcy PLN, i nie uwzględniam tu rejonu Plant, o tyle za takie samo lokum, ale w rozwijającym się Starym Podgórzu zapłacimy 4 – 6 tysięcy PLN za 1 m kw. A jeszcze niedawno można było kupić tu mieszkania po 2500 PLN za 1 m kw.

Do niedawna zaniedbana i nie lubiana dzielnica, dziś zaczyna być modna. Jej dużym atutem są mieszkania i apartamenty z widokiem na Wisłę, a z wyżej położonych Krzemionek – na Kazimierz i Stare Miasto. Rejon ten ma dobre połączenie z centrum miasta zarówno tramwajowe, jak i autobusowe. Dla zmotoryzowanych istotna jest również względna łatwość przemieszczania się i komunikowania z pozostałymi dzielnicami i drogami wylotowymi z miasta. Ulice Kalwaryjska i Limanowskiego nie są na razie drugą Floriańską, ale niewątpliwie już teraz kupcy chętnie lokują tu swoje sklepy, a stawki czynszów dochodzą do nawet 100 PLN za 1 m kw. wynajmowanej powierzchni. Czyli już są porównywalne z takimi ulicami jak Starowiślna i Krakowska. Coraz lepsza infrastruktura, dobrze i konsekwentnie przeprowadzane procesy rewitalizacyjne, m.in. na Placu Bohaterów Getta, nagromadzenie inwestycji (hotel i kilka nowych budynków wielomieszkaniowych) wpłyną tylko dodatnio na całokształt dzielnicy. Trend inwestycyjny i budowlano-remontowy raczej będzie się utrzymywał, podobnie jak będzie rosła wartość nieruchomości zlokalizowanych w tym rejonie.

Dodatkowym atutem Starego Podgórza jest fakt, że na Starym Mieście i Kazimierzu powoli kończą się (lub są mocno ograniczone) możliwości inwestowania na większą skalę (brak działek, brak budynków). Stare Podgórze to rejon, gdzie wciąż jest wiele do z(a)robienia.

Rafał Renduda – Ober-Haus


Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 18/2005,  
19.09.2005

Archiwum: 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2021, 2024
kraj, dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, lubuskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, opolskie, podkarpackie, podlaskie, pomorskie, śląskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Urzędowe procedury pod lupą
Wiadomość
Urzędowe procedury pod lupą