Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


region

« »
  Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3

SUPEROFERTA
POLECANE INWESTYCJE
OFERTY LUKSUSOWE
   

Nowe zasady sprzedaży lokali użytkowych

Nowe przepisy regulujące zasady sprzedaży gminnych lokali użytkowych, które weszły w życie pod koniec lipca br., zostały zawarte w uchwale z 24 maja br. Rada Miasta uwzględniła w niej między innymi wytyczne z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (ogłoszonego w lutym br.) WSA uznał w nim, że obowiązująca uchwała wprowadza niedozwolone kryterium, przyznając prawo do wykupu lokali użytkowych wyłącznie najemcom, którzy dzierżawią lokal nieprzerwanie od co najmniej 48 miesięcy. WSA uznał, iż taki zapis jest naruszeniem konstytucyjnej zasady równości podmiotów wobec prawa. Nowa, obowiązująca już uchwała zawiera zapis o „prawie do pierwszeństwa w nabyciu”, nie zaś o „wyłącznym prawie do nabycia”. Ponadto przepisy przyznają pierwszeństwo w nabywaniu lokali użytkowych najemcom, którzy w dniu wejścia w życie nowej uchwały mają zawartą umowę najmu na czas nieokreślony i prowadzą w tym lokalu działalność gospodarczą. Oprócz tego – zgodnie z nowymi przepisami – pojawienie się informacji o roszczeniach osób trzecich w stosunku do tych lokali, będzie skutkowało wstrzymaniem procedury sprzedaży. Inną, bardzo istotną zmianą jest dopuszczenie do sprzedaży lokali użytkowych położonych w tzw. strefie „A”.

W ostatnim czasie zostały uregulowane nie tylko zasady sprzedaży, ale też i najmu miejskich lokali użytkowych. Jak zapewnia inicjator tych zmian, prezydent Jacek Majchrowski, będą one „korzystne dla najmujących, usprawnią postępowania oraz poprzez jednoznaczne i precyzyjne zapisy będą chronić interes Miasta”. Jedną z korzystnych (dla najemców) zmian jest wprowadzenie możliwości zwolnienia najemcy (w szczególnie uzasadnionych przypadkach) z obowiązku składania notarialnego oświadczenia o poddaniu się egzekucji z tytułu należności czynszowych. Zostało to wprowadzone przede wszystkim z myślą o organizacjach typu non-profit, które będą mogły teraz uniknąć wysokich kosztów opłat notarialnych. Nowe zapisy umożliwiają tym organizacjom również zmianę rodzaju działalności prowadzonej w lokalu, a ponadto pozwalają im – po uzyskaniu zgody Miasta – na podnajęcie części lokalu. Jednakże zapisy dotyczące zmiany rodzaju działalności pierwotnie prowadzonej w lokalu (wynajętym w trybie bezprzetargowym, przetargu celowego lub na aukcji) nie dotyczą innych najemców. Oprócz tego – zgodnie z wydanym rozporządzeniem – lokale użytkowe znajdujące się w budynkach stanowiących własność Skarbu Państwa i zarządzanych przez Zarząd Budynków Komunalnych, Miasto będzie mogło wynajmować w drodze bezprzetargowej. Ponadto nowe przepisy upraszczają procedury wynajmowania lokali w trybie bezprzetargowym oraz poprzez aukcję. Uniemożliwiają również blokowanie aukcji w przypadku nie podjęcia licytacji lub nie zgłoszenia się oferenta.


Źródło: "Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 17/2006,  
17.08.2006

Archiwum: 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2021, 2024
kraj, dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, lubuskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, opolskie, podkarpackie, podlaskie, pomorskie, śląskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Kraków traci cenne grunty na rzecz Cystersów
Wiadomość
Kraków traci cenne grunty na rzecz Cystersów