Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


region

« »
  Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2

SUPEROFERTA
POLECANE INWESTYCJE
OFERTY LUKSUSOWE
   

Los Zakrzówka rozstrzygnięty

Nie będzie zespołu przyrodniczo-krajobrazowego na Zakrzówku. Tak zdecydowali w ostatni dzień marca krakowscy radni 14 głosami za, 17 przeciw i 5 wstrzymującymi się.

W połowie marca Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała pozytywną opinię dla projektu uchwały zespołu przyrodniczo-krajobrazowego dla tego obszaru i tym samym decyzja o losie Zakrzówka spoczęła na barkach radnych. Głosowanie budziło wiele emocji, projekt miał tyle samo przeciwników, co zwolenników. Portugalski inwestor, firma Gerium Polska Development, właściciel przeważającej części terenów na Zakrzówku, w oficjalnym wystąpieniu przestrzegał przed przyjęciem projektu: Ustanowienie zespołu przyrodniczo-krajobrazowego wprowadzi przede wszystkim restrykcyjne zakazy dotyczące ingerencji w teren. Oznacza to brak możliwości czynnej ochrony przyrody, proponowanej przez Gerium, co według ekologów z Uniwersytetu Jagiellońskiego jest jedyną szansą na zachowania bogactwa przyrodniczego na Zakrzówku. Po wprowadzeniu zespołu dzisiejszy Zakrzówek nie zmieni się na lepsze. Zamknięty i ogrodzony nie będzie służył celom rekreacyjnym i sportowym, a przyroda ulegać będzie stopniowej degradacji. Za parę lat po cennych siedliskach nie będzie już śladu.
 
Zwolennicy przyjęcia projektu argumentowali, że to jedyny sposób ochrony terenu przed zabudową na podstawie wuzetek i nie można zmieniać przeznaczenia terenów, które w planach rozwojowych miasta zostały przeznaczone na rekreację i zieleń.
 
Dziś Radni Miasta Krakowa większością głosów sprzeciwili się wprowadzeniu na Zakrzówku zespołu przyrodniczo-krajobrazowego – komentuje decyzję radnych Piotr Cholewiński, członek zarządu Gerium Polska Development sp. z o.o. – Dzięki decyzji radnych Zakrzówek ma szansę na rewitalizację i czynną ochronę. Jako właściciel większości terenów na Zakrzówku podtrzymujemy deklarację o realizacji dla celu publicznego 85 hektarów parku miejskiego, który, wraz z sąsiadującą zabudową mieszkaniową o niskiej gęstości i maksymalnie 3–4 kondygnacjach, zrealizowany zostanie według wytycznych ekologów oraz ekspertów polskich i zagranicznych. Dziś pracujemy nad tym, aby już za 2 lata otworzyć Zakrzówek dla Krakowian – bezpieczny i wyposażony w wysokiej klasy infrastrukturę. O infrastrukturze parku i jego finalnej formie będziemy nadal rozmawiać z Miastem, środowiskiem wspinaczy, nurków i oczywiście przedstawicielami Zielonego Zakrzówka. Zrewitalizowany i zielony Zakrzówek jest wspólnym celem społeczności Krakowa, dlatego wierzymy, że dziś odnieśliśmy wspólne zwycięstwo.
 

 

 


Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości",  
09.04.2010

Archiwum: 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017
kraj, dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, lubuskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, opolskie, podkarpackie, podlaskie, pomorskie, śląskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

100-lecie Krowodrzy w Krakowie
Wiadomość
100-lecie Krowodrzy w Krakowie