Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


region

« »
  Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
  27 28 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2

SUPEROFERTA
POLECANE INWESTYCJE
OFERTY LUKSUSOWE
   

Brak ofert w biurach – popyt znacznie przewyższa podaż

Krakowski rynek nieruchomości przeżywa swoisty „cud nad Wisłą”. Popyt kilkakrotnie przewyższa podaż i wygląda na to, że ten stan utrzyma się przez minimum dwa lata. Sytuacja ta dotyczy właściwie każdego segmentu rynku – począwszy od powierzchni magazynowych, a skończywszy na małych, ekskluzywnych apartamentach na Starym Mieście. Najbardziej spektakularne dane dotyczą jednak rynku mieszkaniowego, a informacje na temat braku mieszkań w Krakowie pojawiają się w wiadomościach ogólnopolskich stacjach radiowych. Ceny mieszkań na rynku wtórnym i pierwotnym rosną z dnia na dzień, codziennie ubywa też ofert w biurach pośrednictwa i u deweloperów. Obecnie sprzedawane są mieszkania z terminem oddania na koniec 2007 roku. Dynamika wzrostu cen jest na tyle duża, że klienci często podpisują umowy rezerwacyjne lub przedwstępne z zamiarem późniejszej odsprzedaży po znacznie wyższej cenie. Teoretycznie lepsza sytuacja ma miejsce na rynku domów i działek. Ceny w tym segmencie rosną wolniej, a oferta jest znacznie bogatsza. Z praktyki jednak wynika, że bardzo trudno jest dopasować ofertę do znacznie wyższych wymagań klientów w tym zakresie.

Na rynku komercyjnym sytuacja bynajmniej nie jest lepsza. Brakuje zarówno powierzchni handlowych, biurowych, jak i magazynowych. Śledząc plany deweloperów, nie możemy oczekiwać na tym polu żadnej poprawy. W segmencie biur większość planowanych na początek przyszłego roku budynków już została objęta przedwstępnymi umowami najmu. Szczególnie w ciągu ostatnich tygodni zaobserwowaliśmy w naszym biurze wzrost liczby zgłoszeń inwestorów instytucjonalnych poszukujących wszelakiego rodzaju nieruchomości. Najczęstsze pytania dotyczą: działek pod budownictwo mieszkaniowe i komercyjne (najlepiej z WZiZT, ale nie jest to warunek konieczny), atrakcyjnie położonych lokali handlowych – najlepiej w szeroko pojmowanym Śródmieściu (tu często stan techniczny i cena nie grają roli), kamienic, budynków biurowych i handlowych (najlepiej w pełni skomercjalizowanych).

W tym ostatnim przypadku inwestor nabywa nie tyle nieruchomość, co zysk wynikający z umów najmu. Niestety, coraz częściej jesteśmy zmuszeni odsyłać takich inwestorów „z kwitkiem”. Mamy sporą bazę danych klientów oczekujących na takie, jak wyżej wymienione, nieruchomości, ale oferta, jaką im przedstawiamy nie jest dla nich satysfakcjonująca. Wynajęte w pełni obiekty komercyjne w Krakowie oferują nadal wyższą stopę zwrotu niż analogiczne w Warszawie. Kraków ma obecnie swoje „pięć minut” i niebywałą szansę na rozwój właściwie w każdym zakresie. Rodzi się jedynie pytanie, czy miasto podoła i wykorzysta tę szansę. Wiele obaw budzi bardzo powolny rozwój infrastruktury, chaos urbanizacyjny w mieście i opóźniające się inwestycje drogowe.

Łukasz Wysocki – specjalista ds. nieruchomości mieszkaniowych


Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 7/2006,  
31.03.2006

Archiwum: 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2021, 2024
kraj, dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, lubuskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, opolskie, podkarpackie, podlaskie, pomorskie, śląskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Coraz więcej się buduje
Wiadomość
Coraz więcej się buduje