Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


region

« »
  Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
  30 31 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 1 2 3

SUPEROFERTA
POLECANE INWESTYCJE
OFERTY LUKSUSOWE
   

Atrakcyjna Małopolska

Małopolskie Targi Inwestycyjne zorganizowane przez Województwo Małopolskie, Miasto i Gminę Niepołomice oraz Małopolską Agencję Rozwoju Regionalnego były pierwszą tego typu imprezą, podczas której zainteresowani inwestowaniem w naszym regionie mogli się zapoznać z ofertą prezentowaną przez 16 gmin, 3 miasta, 1 powiat i Krakowski Park Technologiczny Specjalna Strefa Ekonomiczna.

Imprezą towarzyszącą Targom było Małopolskie Forum Inwestycyjne. W swoich wystąpieniach prelegenci poruszyli zagadnienia dotyczące m.in. form promocji, barier rozwoju przedsiębiorczości i możliwych źródeł finansowania inwestycji infrastrukturalnych.
Zwrócili uwagę, że Małopolska jest atrakcyjnym regionem dla inwestorów przemysłu chemicznego, HIGH-TECH i turystyki. Niestety w porównaniu z innymi obszarami kraju pod względem liczby realizowanych inwestycji nie zajmuje ona pierwszego miejsca. Największym zainteresowaniem wśród potencjalnych inwestorów cieszą się tereny inwestycyjne klasy „A” i „B”, czyli takie, które charakteryzują się uregulowanym stanem prawnym, są przeznaczone pod działalność przemysłową, nie wymagają odrolnienia lub odlesienia, znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie drogi krajowej, wojewódzkiej lub autostrady, czyli praktycznie są gotowe do rozpoczęcia inwestycji. Obecnie w Małopolsce są 23 takie oferty (ogółem w Polsce 435).

Mimo wspierania rozwoju lokalnych stref inwestycyjnych z wykorzystaniem funduszy Unii Europejskiej, z powodu braku jasnych i wiążących zasad interpretacji przepisów prawa podatkowego, konieczności uzyskiwania wielu zezwoleń w procesie inwestycyjnym, biurokracji w procedurach związanych z uzyskiwaniem decyzji administracyjnych, czy długiego czasu trwania postępowania sądowego w sprawach gospodarczych inwestorzy rezygnują z ofert i znajdują korzystniejsze warunki do inwestowania u naszych sąsiadów, np. na Słowacji. Dlatego szczególną uwagę należy zwrócić na to, aby prezentowana oferta była naprawdę dobrze przygotowana. Żeby potencjalny inwestor po zapoznaniu się z nią i zaakceptowaniu jej mógł od razu przystąpić do działania, zamiast oczekiwać na załatwienie długotrwałych formalności proceduralnych. Ponadto każda oferta powinna uwzględniać przede wszystkim potrzeby i oczekiwania regionu.

Na zakończenie Targów organizatorzy przygotowali część prezentacyjno-warsztatowo-panelową, podczas której można było uczestniczyć w prezentacji inwestycji zrealizowanych w Gminie Niepołomice, dowiedzieć się, jak skutecznie pozyskiwać inwestorów, pokonując regionalne bariery rozwoju inwestycji, jak również zapoznać się z samorządowymi projektami infrastrukturalnymi jako sposobem pozyskiwania nowych inwestycji.


Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 12/2005,  
23.06.2005

Archiwum: 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2021, 2024
kraj, dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, lubuskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, opolskie, podkarpackie, podlaskie, pomorskie, śląskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Rozpoczęto budowę ulicy Nowej Pawiej
Wiadomość
Rozpoczęto budowę ulicy Nowej Pawiej