Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


region

« »
  Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30

SUPEROFERTA
POLECANE INWESTYCJE
OFERTY LUKSUSOWE
   

Od przyszłego roku podział nieruchomości będzie szybszy i łatwiejszy

Jest szansa na to, że osoby, które w celach budowlanych muszą dokonać podziału nieruchomości, już od przyszłego roku będą mogły zrobić to według uproszczonych i krótszych procedur – donosi „Gazeta Prawna". Ułatwienia znajdują się w rządowym projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw dotyczących procesu inwestycyjnego w budownictwie mieszkaniowym.

Jak czytamy, przyjęcie ustawy jeszcze przed samorozwiązaniem Sejmu nie było możliwe, gdyż brakowało opinii środowisk samorządowych. Od wielu miesięcy oczekują na to przede wszystkim inwestorzy, których zdaniem zbyt przewlekłe procedury podziału nieruchomości znacznie utrudniają prowadzenie inwestycji. Są one bardzo zbiurokratyzowane – na decyzję o podziale trzeba czekać kilka, a często nawet kilkanaście miesięcy. Najgorzej jest w dużych miastach, gdzie buduje się najwięcej. Po wprowadzeniu zmian ma to się zmienić, gdyż wójt, burmistrz albo prezydent miasta będzie miał jedynie miesiąc, licząc od dnia złożenia wniosku, na wydanie decyzji podziałowej – twierdzi „Gazeta Prawna". Jeżeli w terminie tym nie wyda decyzji zatwierdzającej podział lub odmawiającej dokonania podziału, to dokona się on z mocy prawa. Wójt, burmistrz, prezydent miasta będzie zobligowany potwierdzić takie dokonanie podziału w ciągu siedmiu dni. Ze zmian nie są jednak zadowoleni samorządowcy – czytamy – którzy narzekają, że nowe terminy mogą okazać się za krótkie i gminy nie zdążą z rozpatrywaniem wniosków.

Zgodnie z projektem, jeżeli dzielona nieruchomość położona jest na terenie nieobjętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i gmina nie ma obowiązku uchwalenia takiego planu dla tego obszaru, to podział nieruchomości będzie możliwy, jeżeli nie będzie sprzeczny z jakimikolwiek przepisami innych ustaw. Jednocześnie, jeżeli inwestor uzyskał już decyzję o warunkach zabudowy, to podział nieruchomości będzie możliwy, jeżeli nie będzie sprzeczny z tą decyzją. W żadnym wypadku nie będzie możliwe zawieszenie postępowania podziałowego.

Wprowadzenie nowych, uproszczonych procedur podziału nieruchomości może zwiększyć koszty całego postępowania – zauważa „Gazeta Prawna". Dziś bowiem do złożenia wniosku wystarczy dołączenie wstępnego projektu podziału nieruchomości, który może być sporządzony nawet przez samego wnioskującego. Dopiero po zatwierdzeniu projektu konieczne jest przedstawienie mapy podziałowej. Po zmianach mapę podziału nieruchomości trzeba będzie dołączyć już przy składaniu wniosku. Jeżeli okaże się, że podział jest niezgodny z przepisami, i organ wyda decyzję odmowną, to za kolejną, zgodną z przepisami, mapę z podziałem strona będzie musiała zapłacić jeszcze raz.

Źródło: „Gazeta Prawna" 11.09.2007,  
17.09.2007

Archiwum: 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017
kraj, dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, lubuskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, opolskie, podkarpackie, podlaskie, pomorskie, śląskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Spółdzielcze mieszkania mogą być droższe o VAT
Wiadomość
Spółdzielcze mieszkania mogą być droższe o VAT