Rada Ministrów 7 grudnia br. wydała rozporządzenie, które stanowi wykonanie delegacji zawartej w art. 100 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2000 r. nr 46, poz. 543 z późn. zm.), która w dziale III - "Wykonywanie, ograniczanie lub pozbawianie praw do nieruchomości", w rozdziale 1 - "Podziały nieruchomości" określa zasady i tryb dokonywania podziałów nieruchomości. Rozporządzenie doprecyzowuje sposób i tryb dokonywania podziałów nieruchomości, wynikający z przepisów wymienionej ustawy.
Do dokonania podziału nieruchomości niezbędne jest przedłożenie przez osobę (lub osoby) wnioskujące o podział odpowiedniej dokumentacji. Dokumentację tę ustawodawca wyszczególnił w art. 97 ust. 1a ustawy o gospodarce nieruchomościami. Omawiane rozporządzenie reguluje m.in. sposób postępowania przy sporządzaniu wymaganych dokumentów oraz określa treść tych dokumentów.
W szczególności określono zasady obowiązujące przy opracowywaniu mapy z projektem podziału nieruchomości:
- sposób postępowania przy przyjmowaniu granic nieruchomości podlegającej podziałowi;
- sposób sporządzania i treść protokołu, który należy sporządzić z czynności przyjęcia przebiegu granic nieruchomości;
- zakres treści mapy z projektem podziału nieruchomości.
W rozporządzeniu uregulowano również zasady podziału nieruchomości gruntowej, który powoduje konieczność dokonania podziału budynku usytuowanego na tej nieruchomości, określając warunki, jakie muszą być spełnione w przypadku takiego podziału. Warunki te wynikają z przepisów odrębnych, ustalających warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie oraz z odpowiednich polskich norm.
W przepisach rozporządzenia odniesiono się również do przypadku, gdy powierzchnia działki wydzielanej z nieruchomości podlegającej podziałowi nie przekracza 33 proc. powierzchni tej nieruchomości. Wskazano, że czynności wykonywane przed opracowywaniem mapy z projektem podziału należy ograniczyć tylko do tych odcinków granic, do których dochodzą granice projektowanej działki. Przepis ten znacznie uprości i przyspieszy postępowanie o podział nieruchomości. Ma on szczególne znaczenie dla podziałów, w wyniku których z bardzo dużych nieruchomości wydzielane są niewielkie powierzchniowo działki.
W związku z tym, że dokonanie podziału nieruchomości skutkuje koniecznością dokonania czynności technicznych na gruncie, polegających na wyznaczeniu i stabilizacji nowych punktów granicznych, w rozporządzeniu szczegółowo uregulowano zasady i tryb dokonywania tych czynności.
Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem ogłoszenia.