Początek roku przyniósł nadzieję na poprawę sytuacji branży budowlanej. Większość badanych przedsiębiorstw lepiej niż przed miesiącem oceniła koniunkturę w budownictwie. Nadal jednak przeważają opinie o braku istotnych zmian w tym sektorze, w dalszej kolejności pojawiają się deklaracje o pogorszeniu warunków działalności firm budowlanych. Należy jednak podkreślić, że odsetek pesymistów zmniejszył się o prawie 2 proc. – z 25 proc. odnotowanych w grudniu 2015 r. do 23,1 proc. w styczniu br. Poprawę koniunktury dostrzega obecnie 10,3 proc. przedsiębiorców (w ubiegłym miesiącu wskaźnik wynosił 8,9 proc.) – wynika z raportu Głównego Urzędu Statystycznego.
Prognozy na przyszłość dotyczące portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe nie są tak negatywne jak przed miesiącem, ale problem nadal jest sygnalizowany przez firmy z sektora budownictwa. Na pogorszenie w tym zakresie przedsiębiorcy zwracali uwagę od września ubiegłego roku. W styczniu br. właściciele firm budowlanych po raz kolejny przyznali, że spodziewają się spadku portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe realizowane poza granicami naszego kraju. Jednocześnie 23,7 proc. badanych przedsiębiorstw zamierza rozszerzyć działalność na rynki zagraniczne.
Kolejnym czynnikiem determinującym sytuację ekonomiczną branży budowlanej są opóźnienia płatności za zrealizowane zamówienia. Pomimo terminowego wykonania zleconych robót budowlano-montażowych przedsiębiorcy nie otrzymują płatności na czas, co bezpośrednio przekłada się na ich słabszy wynik finansowy.
W styczniu zapowiedziano mniejsze obniżki cen za prace budowlano-montażowe od przewidywanych pod koniec ubiegłego roku. Spadek cen nie będzie zatem tak znaczący, jak obawiano się przed miesiącem. Na nieco bardziej optymistyczne spojrzenie w przyszłość pozwalają również informacje o planowanych zwolnieniach pracowników. Mimo niekorzystnych prognoz dla osób pracujących w firmach budowlanych, okazuje się, że w styczniu br. dyrektorzy przedsiębiorstw z tego sektora nie będą redukować zatrudnienia w tak dużym stopniu, jak zapowiadano w grudniu 2015 r.
Poziom ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie w bieżącym miesiącu wynosi minus 12,7. Dla porównania w grudniu 2014 r. wskaźnik wskazywał minus 16,1.