Używamy plików cookies i podobnych technologii, by ułatwić korzystanie z naszych portali internetowych. Brak zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczał na to zgodę.
Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


region

« »
  Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30

SUPEROFERTA
POLECANE OFERTY
POLECANE INWESTYCJE
   

Zawód murarza i tynkarza może zniknąć na stałe. Co jest powodem?

Robotyzacja ma szansę zrewolucjonizować branżę budowlaną

 
Celem robotyzacji jest wykorzystanie robotów do czynności, które w normalnych okolicznościach wykonują ludzie. Choć technologia ta istnieje od dawna, to w ostatnim czasie nabiera na znaczeniu. Powodów jest co najmniej kilka. Po pierwsze roboty mogą pracować nieprzerwanie przez długi czas w przeciwieństwie do człowieka, który w ciągu dnia musi udać się, chociażby na posiłek. Przysługuje mu też prawo do urlopu, a niekiedy jest on zmuszony wziąć L4, co nigdy się nie wydarzy w przypadku robotów.
 
Po drugie, trudne warunki pracy przykładowo na wysokości lub w toksycznych pomieszczeniach ich nie dotyczą. Trzecim czynnikiem, który przemawia na korzyść robotów, jest to, że mogą przydać się tam, gdzie brakuje fachowców z danej dziedziny. Używa się ich zatem do automatyzacji powtarzalnych zadań, które tradycyjnie wykonywane byłyby ręcznie. Stąd też rozwiązanie to ma szanse wspomóc firmy budowlane, które borykają się z niedoborami siły roboczej.
 

Czy maszyna faktycznie zastąpi człowieka?

 
Braki kadrowe w branży budowlanej prowadzą do poważnych opóźnień w projektach i ryzyka utraty większej ilości zleceń. Problem ten istnieje jednak od dawna. Deficyt murarzy oraz tynkarzy tak naprawdę trwa już od 2017 r. W tej sytuacji robotyzacja może okazać się doskonałą alternatywą na zwiększenie wydajności, a tym samym na likwidację niewystarczającej liczby osób do pracy.
 
Automatyzacja prac budowlanych może być szczególnie pomocna w pracach powtarzalnych i czasochłonnych takich, jak tynkowanie, malowanie, układanie płytek czy cięcie betonu – wylicza Grzegorz Putynkowski z Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu. – Roboty mogą wykonywać te czynności szybko, dokładnie i bez przerw, co zwiększa wydajność pracy i redukuje błędy, ale przede wszystkim pozwala na realizowanie kolejnych etapów projektu mimo deficytu fachowców – zauważa.
 
Co ciekawe, na tego rodzaju roboty wcale nie trzeba czekać, ponieważ są one już dostępne. Funkcjonujący od pewnego czasu Zrobotyzowany System Tynkarski (ZST) jest dziełem polskiego centrum badawczo-rozwojowego CBRTP.
 

ZST już zautomatyzował proces tynkarski

 
W przypadku murarzy czy też tynkarzy automatyzacja przy pomocy robotów pozwoli wykonywać znacznie więcej pracy i to w krótszym czasie. Fizycznych pracowników dzięki temu będzie można przekierować na inne obszary, gdzie bezpośredni udział siły roboczej jest pilniej potrzebny lub trudno jest znaleźć wykwalifikowanych pracowników.
 
W CBRTP podjęliśmy się tego zadania. Stworzyliśmy robota, który podnosi jakość wykonywanych robót murarskich i tynkarskich, zwiększa ich powtarzalność, skraca czas realizacji i generuje wymierne oszczędności – wylicza Grzegorz Sapeta. – Dzięki zastosowaniu ZST możliwe jest zredukowanie sześcioosobowej brygady tynkarskiej i murarskiej do dwuosobowej obsługi robota tak murarskiego, jak i tynkarskiego oraz skrócenie czasu wykonania prac: murarskich o 15 proc. i tynkarskich o 10 proc. – precyzuje.
 

 


Źródło: KRN.pl,  
25.04.2023

Archiwum: 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025
kraj, dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, lubuskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, opolskie, podkarpackie, podlaskie, pomorskie, śląskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Co zapewnia nowa ustawa o kooperatywach mieszkaniowych?
Wiadomość
Co zapewnia nowa ustawa o kooperatywach mieszkaniowych?