Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


region

« »
  Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1

SUPEROFERTA
POLECANE OFERTY
POLECANE INWESTYCJE
   

Sejm uchwalił społeczną część pakietu mieszkaniowego

Pakiet mieszkaniowy  część społeczna

W środę  28.10. Sejm uchwalił tzw. społeczną część pakietu mieszkaniowego. Jego założenia to m.in.:

  • dopłaty do czynszu dla podnajemców,
  • wakacje czynszowe w systemie TBS,
  • łatwiejsza dostępność mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach,
  • wyższe granty na budowę mieszkań społecznych (z 20 proc. kosztów inwestycji do nawet 35 proc.),
  • program wsparcia dla gmin w postaci finansowania wkładu pracy.

Ponadto projekt zapewnia dojście do własności w nowo wybudowanych mieszkaniach w formule Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych, łatwiejszy dostęp do gruntów przeznaczonych pod zabudowę oraz wsparcie szeroko rozumianego budownictwa społecznego. Nowe przepisy uwzględniają także pomoc dla najemców dotkniętych negatywnymi skutkami trwającej pandemii. Dla ułatwienia wprowadzona zostanie cyfryzacja procesu budowlanego.

Proponowane w nowych przepisach rozwiązania mają objąć również uproszczoną procedurę ubiegania się o środki, uelastycznienie zasad dotyczących czynszu w przypadku inwestowania przez TBS w OZE, czy termomodernizację lub w poprawę dostępności dla seniorów i osób niepełnosprawnych. Ponadto dla budynków TBS starszych niż 25 lat – obecnie dotyczy to obiektów wybudowanych przed 1961 r. – opracowano plan premii remontowych, a dla lokatorów TBS przewidziano wakacje czynszowe po spłacie kredytu przez TBS.

Wpłata grantów przed rozpoczęciem inwestycji

Ważnym punktem nowo uchwalonej ustawy jest też zmiana w zakresie terminu wypłacania grantów: teraz będą one dysponowane już na etapie realizacji inwestycji, a nie, jak dotąd, po jej rozliczeniu, co oznaczało konieczność uruchamiania do tego celu gminnych środków własnych. Do 50 proc. podniesiona zostanie wysokość finansowego wsparcia z Funduszu Dopłat przewidzianego na remonty mieszkań komunalnych. Jednocześnie grupa podmiotów uprawnionych do starania się o wsparcie finansowe zostanie rozszerzona o organizacje pozarządowe, które nie mają statusu organizacji pożytku publicznego. Wśród propozycji znalazło się również finansowanie tworzenia powierzchni wspólnych, np. pomieszczeń rekreacyjnych, czy ambulatoryjnych, z myślą o seniorach. A to, według resortu, przyczyni się do zwiększenia aktywnego uczestnictwa seniorów w życiu społecznym.

Nowe przepisy zakładają rozszerzenie grupy osób uprawnionych do pobierania dopłat do czynszów na gospodarstwa domowe o tych mieszkańców, którzy nie mają tzw. zdolności czynszowej. Dotychczas dopłaty te były przeznaczone dla gospodarstw domowych bez wystarczającej zdolności kredytowej, ale z dochodami wystarczającymi do regularnego opłacania czynszu.

Osobom o niskich dochodach ma być według propozycji resortu łatwiej ustalić, czy mogą skorzystać z dodatków mieszkaniowych. Według MRPiT próg dochodowy po zmianach będzie liczony od kwoty netto, a nie tak jak dotąd, od dochodu ubruttowionego, czyli po odliczeniu m.in. składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe.

Według Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii pakiet ma stanowić impuls rozwojowy dla gospodarki, w którą uderzyła pandemia koronawirusa COVID-19. Resort podkreślił też konieczność uruchomienia wyższych grantów na remonty budynków komunalnych, które ze względu na stan techniczny nie nadają się do użytku i w chwili obecnej stanowią pustostany.  


Źródło: KRN.pl,  
30.10.2020

Archiwum: 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024
kraj, dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, lubuskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, opolskie, podkarpackie, podlaskie, pomorskie, śląskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Będą szybsze odszkodowania dla ofiar reprywatyzacji
Wiadomość
Będą szybsze odszkodowania dla ofiar reprywatyzacji